Zahraničí

Prezident Biden dorazí do Polska. Jednat má o humanitární krizi na Ukrajině

Prezident Spojených států amerických Joe Biden potvrdil, že v pátek pojede do Varšavy, kde se setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou, aby řešili humanitární krizi na Ukrajině. Bidena ještě před tím čeká summit Severoatlantické aliance v Bruselu a setkání s lídry zemí G7.

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu muselo své domovy opustit už více než 10 milionů lidí. Téměř 3,5 milionu pak muselo uprchnout z Ukrajiny úplně a dva miliony z nich zamířily právě do Polska. Humanitární krize je jedním z témat, které by americký prezident Joe Biden měl řešit se svým polským protějškem.

Pomáhat uprchlíkům do Polska přijel i bývalý britský premiér David Cameron, který se skupinou dobrovolníků v nákladních autech přivezl především materiální pomoc.

Související obsah

"Po více než 1 500 kilometrech a asi 20 hodinách řízení jsme se dostali do skladu Červeného kříže v Polsku nedaleko ukrajinské hranice. Takže uprchlíci tu mohou dostat vše, co jsme přivezli," řekl britský expremiér David Cameron.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli promluvil před izraelským parlamentem. Podle tamních bezpečnostních složek se skupina hackerů opakovaně snažila vysílání narušit. To se ale nepovedlo. Zelenskyj věří, že jeho výstup v Izraeli podkope ruskou propagandu.

"Ruská propaganda má nyní těžký úkol. Ukrajinský prezident, který je v Moskvě obviněn z nacismu, hovořil v Knesetu před izraelským lidem. Právě tato skutečnost dokazuje, jak je v Moskvě všechno špatně," sdělil Zelenskyj.

Ukrajinský prezident si v neděli volal i s britským premiérem Borisem Johnsonem. Ten přislíbil, že na nadcházejícím summitu NATO a států G7 bude hájit zájmy Ukrajiny.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz