Domácí

Pražská opozice se pustila do Hřiba, metropole prý nápor uprchlíků nezvládá

Ve vedení Prahy to vře. Kvůli náporu uprchlíků z Ukrajiny se do primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) obula opozice. Při jednání zastupitelstva primátora kritizovali za finanční podporu městských částí, která je podle nich nedostatečná.

Na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva jako by se všichni předháněli, kdo bude originálnější. Hlavním terčem kritiků byl primátor Hřib.

"Vy máte štěstí, že jste doma, protože to jste mě jako fakt nakrkl. Když jsme chtěli nějaký systém, víte, co nám nabídli? Padesát Brumíků. Brumíků, oplatek pro děti. No já myslel, že je po mě, to si můžu dojet do Globusu a koupit to tam sám," rozčiloval se zastupitel a starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

Podle některých zastupitelů magistrátu a starostů městských částí prý primátor pomoc Ukrajinským běžencům koordinuje nedostatečně a hlavní zodpovědnost nechává hlavně na radnicích městských částí.

Související obsah

​"Proč opozice tvrdí, že nemají informace? Byla zřízena pracovní skupina pro Ukrajinu, přesně dle usnesení zastupitelstva, jsou pořádány pravidelné schůzky," hájil se Hřib. "Městské části dostaly ty peníze, které chtěly, mně je opravdu líto, že starostové ODS rozporují vládní nařízení podepsané premiérem ODS a nechtějí plnit ty zákonné povinnosti, a to jen proto, že jsou na magistrátu v opozici," dodal.

"Je potřeba vidět tu dynamiku příchodu těch lidí, myslím si, že magistrát správně delegoval a požádal o pomoc městské části, které to umí zorganizovat," prohlásil zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě).

Související obsah

Podle některých starostů už Praha kapacity na uprchlíky nemá. "Je potřeba s tím něco dělat tak, aby se to po celé České republice rozptýlilo a aby ten hlavní nápor nebyl jen na Prahu, protože pak budou hrozit i sociální nepokoje," varoval starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

"Minulý týden byla i schůzka se starosty, kde byli o všem informováni, dostalo se i na dotazy. Zástupce vysokého komisaře za OSN ocenil tu naši činnost slovy standard světové třídy, a to je skutečně nezávislé hodnocení od odborníka, který má srovnání," uzavřel Hřib.

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz