Česká Evropa

USA zvýší dodávky plynu do EU. Letos dodají 15 miliard krychlových LNG

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie (EU) zahájili ve čtvrtek večer summit v Bruselu. Zabývají se zejména dalším společným postupem vůči Rusku, kterému pohrozili dalšími sankcemi. Na programu je také pomoc Ukrajině. USA navíc zvýší dodávky plynu do Evropské unie.

Summit Evropské unie navázal na jednání NATO a skupiny zemí G7. Dorazil také americký prezident Joe Biden, který svou přítomností chtěl dát najevo jednotu Západu vůči Moskvě.

USA zvýší dodávky amerického zkapalněného plynu LNG do Evropy. "Spojené státy budou spolupracovat s mezinárodními partnery a usilovat o zajištění dodatečných objemů LNG pro trh EU v roce 2022 ve výši alespoň 15 miliard metru krychlových s očekáváným nárůstem do budoucna," uvedl Bílý dům v prohlášení.

Související obsah

Podle předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové jsou sankce vůči Rusku velmi účinné. "Omezují Putinovy zdroje na vedení války. Sankce ukazují, že když jednáme spolu, jsme silnější," řekla.

Dlouhodobým cílem je zajištění zhruba 50 miliard metrů krychlových LNG ročně až do roku 2030. Jedná se o krok, který je snahou o snížení závislosti evropských zemí na ruském plynu.

Na programu summitu bylo zejména jednání o situaci na Ukrajině. Lídři zemí pohrozili Rusku navíc dalšími sankcemi. Zatím se však neshodli na žádných konkrétních krocích. Vyzvali však Moskvu, aby přestala s válečnými zločiny. Navíc šéfové zemí požadují, aby ruská armáda umožnila lidem z ostřelovaných měst odejít nebo tam dostat alespoň humanitární pomoc.

Jednání v Bruselu se virtuálně účastnil také ukrajinský prezident Zelenskyj:

"Rusko vede útoky proti civilnímu obyvatelstvu a míří na civilní objekty včetně nemocnic, zdravotnických zařízení, škol a krytů. Tyto válečné zločiny musí přestat," shodli se představitelé států.

"Evropská komise bude připravovat další balíček sankcí, který bude zpřesňovat a rozšiřovat některé zavedené sankce. Bude zaměřený i na to, abychom zjistili případné mezery, kterými by se sankce daly obcházet," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Související obsah

Fiala zároveň upozornil, že sankce fungují. Nelze však předpokládat, že budou mít okamžitý dopad. "Jsou rozsáhlé, hluboké a zasahují Rusko, elity a ekonomiku. Čím déle budou trvat, tím budou účinnější," vysvětlil premiér.

Lídři zemí navíc přislíbili další finanční pomoc Ukrajině, zavázali se také, že zajistí nepřerušovaný přísun elektřiny a plynu do země. Navíc požadují po Evropské komisi (EK), aby připravila další návrhy pomoci členským zemím, které přijímají uprchlíky.

Řešilo se také snížení závislosti Evropy na ruských energiích. Spojené státy americké společně s EU se budou snažit dodávat potraviny těm zemím, které jsou kvůli ruské invazi ohroženy nedostatkem, stojí v prohlášení Evropské komise.

Celý záznam vyjádření  prezidenta Joe Bidena z Bruselu:,

​Fiala v Bruselu okomentoval jednání Evropské rady:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz