Domácí

Fiala odmítl Babišovu kritiku. Jde o pokus poštvat Čechy proti uprchlíkům, tvrdí

Zapomínáte na české občany, znělo obvinění z úst bývalého předsedy vlády Andreje Babiše. Podle současného premiéra Petra Fialy jde jen o pokus poštvat českou společnost proti uprchlíkům. "Představuje si snad Babiš, že je necháme na ulici?" ptá se Fiala.

Fiala v Bruselu okomentoval Babišovy výhrady vůči novému kabinetu. "Nevidím to vůbec stejně. Já ta slova nechápu, respektive chápu je jako pokus poštvat českou společnost proti ukrajinským uprchlíkům. Což pokládám za absolutně chybné, když pomáháme lidem, kteří utíkají proto, že jim hrozí ztráta života, života jejich dětí," čelil Fiala expremiérovým slovům.

"Ale tím, že pomáháme Ukrajincům, přece pomáháme českým občanům. Ti lidé k nám přicházejí, přicházejí k nám v obrovských množstvích a to je máme jako nechat na ulici nebo co by si pan Babiš představoval?" reagoval premiér na Babišovo tvrzení, že se vláda stará jen o uprchlíky. "Když uprchlíci dostanou základní pomoc, mají se tak šanci rychleji přizpůsobit, to brání případným sociálním problémům a chrání i české občany," dodává Fiala.

Související obsah

Reaguje tak na Babišova pondělní slova, kdy bývalý premiér ve svém pořadu Čau lidi obvinil vládu, že nadržuje Ukrajincům. "Já jsem o tom přesvědčen, že vláda by měla dělat vyvážená opatření, že by neměla upřednostňovat uprchlíky a Ukrajinu nad našimi občany, oni skutečně mají těžké období a ještě bohužel to bude velice náročné," řekl Babiš ve svém pondělním pořadu.

"Vláda vzala důchodcům a mladým na slevu na jízdné 1,6 miliardy, na platy 5 miliard a můžu tady mluvit půl hodiny, co všechno vzali. Já to nechápu, proč nechtějí našim lidem dát peníze," pokračoval Andrej Babiš a kritizoval tak vládu za škrty v rozpočtu a srovnal je právě s dary Ukrajině.

Fiala ve své reakci uvedl naopak příklady, jak se vláda českým občanům snaží krizi usnadnit. Připomněl řadu opatření, která Čechům pomáhala. Mezi nimi zmínil peníze, které Čechům vláda rozdělila, hlavně "více než 20 miliard seniorům, kteří to poznají na zvýšení svých penzí," dále pak "5 miliard podnikatelům" za covid a "3 miliardy na pomoc těm, kteří upadli do energetické chudoby," vyjmenoval příklady současný premiér a přidal dalších 4,5 miliardy, které vláda pomohla podnikatelům ušetřit na silniční dani.

"Já vím, že hnutí ANO navrhuje plošná opatření, ale ta mají dvě nevýhody. První, že pomáhají i těm, kteří tu pomoc nepotřebují, a tím jsou nákladnější, než by musela být a jejich efekt je často sporný. Ale hlavně nakonec je někdo zaplatí, vždycky to někdo zaplatí. A zaplatí to střední třída ze svých daní. Možná ne hned, ale o něco později. Tohle není správná cesta," reagoval premiér na výtky Andreje Babiše a vysvětlil postup své vlády.

eska, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz