Domácí

"Chci, aby Putin zmizel." Tisíce Rusů v Praze protestovaly proti válce a prezidentovi

Zhruba tři tisíce ruských občanů žijících v Česku se v sobotu sešly na náměstí Míru v Praze, aby pochodem na Staroměstské náměstí vyjádřily svůj nesouhlas s vojenskou intervencí Kremlu na Ukrajině. Cílem akce je podle organizátorů ukázat, že ne všichni Rusové souhlasí s prezidentem Putinem a válkou.

Ruská komunita v Praze přichystala na sobotu demonstraci s názvem Rusové proti Putinovi, na které chce vyjádřit podporu Ukrajině a zdůraznit svůj postoj, že ne každý Rus souhlasí s kroky ruského prozidenta a jeho tažením na Ukrajinu.

"Chci, aby Putin zmizel a Rusko byl normální demokratický stát. Ne tato diktatura," řekla TV Nova jedna z účastnic. "Chtěl bych, aby všichni věděli, že existuje mnoho Rusů, kteří současnou politiku ruského státu nepodporují," vysvětlil jeden z dalších protestujících.

Podobné iniciativy vznikají na celém světě. "Čeští" Rusové se sešli na pražském náměstí Míru po poledni. Naplánovali pochod přes Václavské až na Staroměstské náměstí.

Související obsah

​Událost uspořádalo uskupení Pražský ruský protiválečný výbor. Cílem akce je podle organizátorů ukázat české společnosti, že Rusové v Česku jsou proti válce na Ukrajině a proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. "Je třeba jasně říci, že Rusové v Praze, lidé různých národností, jsou součástí české společnosti, a nikoli tajnými příznivci putinismu," napsali k facebookové události, v níž potvrdilo účast přes 600 lidí.

Výbor upozornil, že občané Ruska v ČR budou používat hesla jako "Ne válce", "Ne Putinovi", "Jsme s Ukrajinou", "Jsme s Českou republikou, Evropou a celým světem proti ruské agresi". "Češi na to čekají". Doplnil, že mnoho Rusů se už angažuje v pomoci uprchlíkům či jiné humanitární činnosti.

​Protest proti vládě

Zhruba o hodinu později odstartovala demonstrace v Praze také na Letenské pláni. V tomto případě se ale sešli odpůrci současné vlády Petra Fialy a pandemického zákona. Ti požadují "demisi kabinetu, rozpuštění parlamentu a svobodné volby". Pochod zamíří na Malostranské náměstí k památníku Československých letců.

Na demonstraci byl i štáb TN LIVE: 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz