Zahraničí

Ruský deník překresloval mapu Evropy. Česku by dal nové území

Ruský deník překresloval mapu Evropy. Česku by dal nové území
Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Vznik nového státu ve východní Evropě, připojení části Ukrajiny k Rusku, převod Kaliningradu Polsku a hlavně zánik Slovenska. V ruském deníku Pravda se objevil radikální návrh, který má podle srbského politologa přinést dlouhodobou stabilitu do regionu.

S návrhem, jak překreslit mapu Evropy, přišel politolog Tihomir Zorić ze Sarajevské univerzity. Jeho plán zveřejnil ruský deník Pravda. Návrh se bez pochyby nebude líbit nejen Ukrajincům, ale hlavně Slovákům, s jejichž samostatným státem se podle Zoriće nepočítá.

Politolog v úvodu rozebírá společnou historii Rusů a Ukrajinců. Podle něj ale z událostí, které následovaly od roku 2014, vyplývá, že "národní rozvod a velký geopolitický zásah mohou zmenšit nesmiřitelné rozdíly". Podle Zoriće není reálné, že by mohla být celá Ukrajina spravována jako konfederace po vzoru Švýcarska. Podobné konflikty podle něj vedou k rozpadu státu nebo konfederačnímu uspořádání. Podle Zoriće je nasnadě, že na Ukrajině dojde k obojímu.

Politolog připomíná, že před 10 lety se podepisovaly petice za připojení Ukrajiny k Rusku a velkou roli v tom hrála církev. Podle něj jsou tato volání "větší než současný konflikt, Putinův režim nebo intriky Západu". Putinovi vyčítá, že v posledních letech pod jeho vedením Rusko okrádalo Ukrajinu salámovou metodou o území, což zbytek státu ještě více poštvalo proti Rusku. Připojení celé země se tak Zorićovi zdá nereálné.

Nový stát v Evropě

Řešení vidí v připojení jen východní, "rusofilní" části Ukrajiny k Rusku, respektive ve vytvoření konfederace. Rusové by pak podle něj měli jako gesto dobré vůle vrátit Kyjevu kontrolu nad Donbasem a Krymem. Ze západní Ukrajiny by vznikl nový stát Velká Halič.

Jeho hranice by na severu kopírovaly ukrajinsko-běloruskou hranici a na jihu z valné části hranici Ukrajiny s Moldavskem a Rumunskem. Východní hranice by vedla východně od měst Žitomir a Vinnycja. Co je ale mnohem zajímavější, je to, jak by hranice nového státu, jehož hlavním městem by byl Lvov, vypadala na západě.

Související obsah

​"Rusko by mohlo podpořit převod části staré polské Haliče novému státu a využít pro výměnný obchod Kaliningrad. Poláci by se zbavili hranice s Ruskem a získali výborné území u Baltu, Rusko by zase bylo spokojené s hranicemi u Černého moře, Rumunska a s možností připojit dlouho ztraceného sirotka Podněstří (separatistický region v Moldavsku – pozn. red.)," píše Zorić.

Nové území by dostalo i Česko

Zorić vůbec nepočítá se Slovenskem. "Vzhledem k tomu, že takové karpatské promíchání již zahrnuje významný pohyb hranic, vyplatilo by se věnovat pozornost slovenské otázce a tomu, zda by velká část byla vhodná pro připojení k Velké Haliči," píše.

A že nemá o Slovensku zrovna nejlepší mínění, potvrzuje i v dalších větách. "Když si lidé Slovensko zrovna nepletou se Slovinskem, je stereotypně považováno za možná nejprůměrnější zemi Evropy – není to zrovna lichotivé, ale ani příliš urážlivé. Obyvatelstvo země je poměrně polarizované, přičemž hlavní město daleko na západě má jen málo společného s těmi, kteří žijí na východě," tvrdí.

Související obsah

​Jih Slovenska si podle něj přeje připojení k Maďarsku, Slováci žijící na západě jsou nostalgičtí po společném státu s Čechy. A na východě je významná Rusínská menšina, kterou by stálo za to sjednotit s obyvatelstvem Velké Haliče.

Zorić navrhuje ještě jednu teritoriální změnu. Chorvatům by dal maďarské území o rozloze přes pět tisíc kilometrů čtverečních jižně od města Bőszénfa.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz