Zahraničí

Rusko bude podle expertů zabírat další území. Čtyři scénáře, jak bude postupovat

Ozbrojené střety, eskalace a další posouvání hranic – tak podle odborníků mohou vypadat následující týdny na Ukrajině. Podle nich bude ruská armáda pokračovat v dalším postupu na západ.

Rusko na hranicích s Ukrajinou shromáždilo podle odhadů až 190 tisíc vojáků. Zhruba 30 tisíc z nich i nadále zůstává v Bělorusku kvůli společným vojenským cvičením. Jednotky má Rusko rozestavené také na severní hranici s Ukrajinou.

Část jednotek z východu pak postoupila na území samozvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Pomyslné kleště uzavírají především letecké jednotky na poloostravě Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

Související obsah

​V Luhanské a Doněcké lidové republice je aktuálně zhruba 32 tisíc separatistických vojáků. Kolik přesně ruských jednotek přijelo na Donbas od začátku týdne ale není jasné. Známé je ale rozmístění sil. Vojáci jsou rozestaveni prakticky po celé linii doteku, která se táhne od jihu obloukem až právě k městu Luhansk.

Rusko bude pokračovat dál na západ, tvrdí experti

Podle odborníků se ale Vladimir Putin na této linii nezastaví. "Je podle mě nepředstavitelné, že by se Putin spokojil s nějakým zacementováním něčeho, co už stejně takhle bylo. Ty pseudo-republiky tam už stejně svou moc vykonávaly, on to jen pochybně legitimizoval," tvrdí ukrajinista David Svoboda.

"Nepochybuji o tom, že ruské plány sahají k uchvácení Kyjeva. Teď jde o to, jestli se k tomu sáhne a jestli se tomu dá nějak efektivně zabránit," okomentoval situaci politolog Jan Šír.

Související obsah

​Ve hře jsou čtyři možnosti, jak by ruská vojska mohla v ofenzívě pokračovat. Jednou z nich je útok ze severu s podporou Běloruska. Další variantou je útok z Charkovské oblasti nedaleko Luhansku. Třetí a čtvrtou možností je útok z okupovaných území na východě nebo jihu Ukrajiny, tedy Doněcku, Luhansku nebo okupovaného Krymu.

"Pokusí se rozšířit území těch současných hranic na historické hranice Doněcké a Luhanské oblasti. Samozřejmě, že se debatuje o tom, že by se propojil Krym po souši na ty dvě republiky separatistů. Myslím si, že by to bylo poměrně dlouhé a poměrně těžké bojování," vyjádřil se bývalý šéf české armády Jiří Šedivý.

Invaze ruských vojsk by podle bezpečnostních expertů neměla pokračovat za hranice Ukrajiny dále do Evropy. "Kdyby k tomu náhodou došlo s použitím jaderných zbraní, tak by to byl veliký problém. Byla by to velká válka, která by spoustu věcí zničila," varuje bezpečnostní expert Andor Šándor.

Ukrajinistka Lenka Vichová promluvila o plánech ruského prezidenta Vladimira Putina:

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz