Domácí

Ukrajinci v Česku nalézají práci. Zatím hlavně tu, kterou ostatní nechtějí

Po měsíci ruské invaze si už v Česku našlo zaměstnání asi 15 tisíc Ukrajinců. Vyplývá to z odhadů a statistik českých úřadů. Zatím nastupují většinou jen na pomocné práce, o které není dlouhodobě zájem.

Nadja před válkou společně s dcerou utekla z rozbombardovaného Charkova. Původně obchodní zástupkyně, teď v Brtnici na Jihlavsku pracuje jako uklízečka. Po válce se chce vrátit domů, pokud bude kam a ke komu. "Můj muž bojuje v Charkově. Můj dům zůstal celý, škola dcery je ale zničená, dětský park také," popsala uprchlice.

Její kamarádka Luba pracuje v nedaleké restauraci jako pomocná síla v kuchyni. "Práce je super, když to tak řeknu, mně se ta práce líbí, já ji miluju," prohlásila. "Je to super, nebojí se práce, jsme s ní velice spokojení," sdělil kuchař Radniční restaurace Brtnice Michal Marek.

Související obsah

Jen brtnické firmy zaměstnávají celkem deset žen z Ukrajiny. Pro ně i jejich devět dětí našly zázemí a pomáhají jim i s vyřízením dokumentů. "Osvědčují se perfektně už jen tím, že jsou ochotné dělat cokoliv," řekla o uprchlících jednatelka firmy zaměstnávající ukrajinské uprchlice Start Zelený Lucie Zelená.

Firmy v Brtnici na Jihlavsku ukrajinským zaměstnankyním platí 100 korun na hodinu. Maximálně si ale vydělají 10 tisíc měsíčně.

Související obsah

Na trhu práce je pro ukrajinské uprchlíky nově k dispozici zhruba 30 tisíc pracovních míst. Jde většinou o pomocné práce, o které na našem pracovním trhu nebyl dlouhodobě zájem. Především v gastronomii nebo oděvním průmyslu. Švadleny shání i firma z Třeště na Jihlavsku.

"Máme zaměstnanou jednu ukrajinskou krejčovou, další dvě si práci zkouší a s úřadem práce jsme domluveni, že bychom mohli nabídnout práci až 20 krejčovým," řekl předseda představenstva oděvního družstva Vývoj Třešť Radek Chládek.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz