Domácí

Podali jste už daňové přiznání? Zbývá posledních pár dnů. KALKULAČKA

Podali jste už daňové přiznání? Zbývá posledních pár dnů. KALKULAČKA
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Posledních pár dnů mají lidé na to, aby podali daňové přiznání za rok 2021 v papírové podobě. Tento den je zároveň tím posledním pro úhradu daně. Spočítejte si na kalkulačce, kolik budete platit.

Daňové přiznání za rok 2021 je letos nutné podat ve standardních termínech. V případě papírové podoby zbývá poplatníkům už jen pár dnů. Tím posledním je pátek 1. dubna 2022, který je zároveň posledním pro zaplacení daně.

Kolik na daních zaplatíte i ušetříte, si můžete snadno spočítat na kalkulačce. Stačí jen vyplnit některé náležitosti, jako jsou příjmy ze zaměstnání, podnikání či pronajímání. Je potřeba také doplnit nezdanitelné položky v případě, že nějaké máte. Jde například o dary, členské příspěvky nebo penzijní pojištění.

Spočítejte si, kolik budete muset za rok 2021 zaplatit na dani z příjmů:

Platba

Podle Finanční správy ČR je nejpohodlnějším a nerychlejším způsobem platby daně ta bezhotovostní, tedy například prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví. Daň je možné zaplatit také složenkou nebo hotově na pokladnách vybraných územních pracovišť. Otevírací doby naleznete na webu úřadu.

Daň se platí na účet, který má tvar předčíslí – matrika / kód banky. Předčíslí pro daň z příjmů fyzických osob podávajících přiznání je 721, matrika pak závisí na místní příslušnosti k finančnímu úřadu. Kód banky musí být vždy vyplněn číslem 0710. Variabilním symbolem je rodné číslo poplatníka, popřípadě vlastní identifikátor, pokud mu byl přidělený. Konstantní symbol není třeba vyplňovat.

"Je důležité dát si pozor na uvedení správného čísla účtu, na který je daň placena, a správného variabilního symbolu. Chybně uvedené údaje mohou vést k tomu, že platba nebude správně přiřazena a na dani z příjmů bude evidován nedoplatek," varovala Finanční správa.

Související obsah

Za den platby se poté považuje u platby, která je prováděna poskytovatelem platebních služeb nebo provozovatelem poštovních služeb, den, kdy byl obnos připsán na účet správce daně.

Další termíny

V případě, že daňové přiznání podává poplatník elektronicky, je lhůta o měsíc delší. Posledním dnem je pondělí 2. května 2022.

Pokud za vás daňové přiznání zpracovává daňový poradce nebo advokát, je termín odevzdání stanovený na pátek 1. července 2022. Stejná lhůta platí také pro daňové subjekty, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.

Sněmovna loni snížila daň z příjmů na 15 %. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz