Zahraničí

ON-LINE: Jednání v Turecku přineslo první posun. Rusko slíbilo útlum útoků na Kyjev a Černihiv

V Istanbulu dnes proběhlo další kolo rozhovorů mezi představiteli Ruska a Ukrajiny, které konečně přineslo významný posun. Na jednání poprvé padly konkrétní návrhy, jak vyřešit situaci na Ukrajině. Ruská delegace zároveň oznámila, že kvůli mírovým jednáním omezí vojenskou aktivitu v oblasti Kyjeva a Černihivu. Rozhovorů se zúčastnil i ruský oligarcha Roman Abramovič, který měl být údajně na začátku března v Kyjevě otráven. Kreml ale tuto informaci vyvrátil a označil ji za součást informační války iniciované Západem.

  • V Istanbulu proběhlo další kolo jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, které přineslo první konkrétní návrhy, jak dosáhnout mírové dohody.
  • Ukrajina přislíbila neutrální status výměnou za bezpečnostní záruky. Garantem její bezpečnosti by mohlo být Polsko, Izrael, Turecko nebo Kanada.
  • Zástupci Ruska po skončení jednání uvedli, že ruská armáda kvůli mírovým jednáním omezí útoky na Kyjev a Černihiv.
  • V předvečer rusko-ukrajinské schůzky se objevily informace o údajné otravě miliardáře Abramoviče, který se schůzky účastnil.
  • Kreml informaci vyvrátil s tím, že se jedná o informační válku vedenou Západem.
  • Mluvčí Kremlu prohlásil, že Rusko neplánuje použít na Ukrajině jaderné zbraně. Jejich použití by hrozilo pouze v případě, pokud by byla ohrožena existence Ruska.
  • Při konfliktu zemřelo na Ukrajině už nejméně 144 dětí.

V úterý proběhlo další kolo vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou v tureckém Istanbulu. Ukrajina přišla s návrhem, že přijme neutrální status výměnou za bezpečnostní záruky. Garantem bezpečnosti by mohlo být Polsko, Turecko, Izrael nebo Kanada. Ukrajina by v takovém případě slíbila, že se nepřipojí k žádným vojenským aliancím a také na svém území nebude mít základny zahraničních armád.

Návrh také zahrnoval 15leté období konzultací o statusu Krymu. Po skončení jednání zástupci ruské delegace oznámili, že v souvislosti s mírovými jednáními Rusko "omezí vojenskou aktivitu v oblasti Kyjeva a Černihivu".

Na místě byl přítomen i ruský oligarcha Roman Abramovič, majitel fotbalového klubu Chelsea, který měl být údajně otráven během jednání v Kyjevě na začátku března. On a dva další účastníci si měli po schůzce stěžovat na pálení očí a kožní problémy. Sám Abramovič prý i na několik hodin oslepl. Kreml ale tuto informaci označil za nepravdivou, je to podle něj součást informační války vedené Západem.

Související obsah

Vývoj války

Válka na Ukrajině si vybírá velkou daň. Podle ukrajinské generální prokuratury zemřelo v důsledku konfliktu už nejméně 144 dětí a přes 220 jich bylo zraněno. Skutečná čísla ale budou pravděpodobně vyšší, úřady totiž nemají informace z některých oblastí. Neví se například, kolik dětí bylo zabito a zraněno v Mariupolu. Mezi nejnovějšími oběťmi je i tříleté batole, které v pondělí v Luhanské oblasti zabil výbuch miny.

Těžké ztráty přináší válka na Ukrajině i Rusku, které kvůli tomu přesouvá na východ Ukrajiny žoldáky z nechvalně proslulé Vagnerovy skupiny. Má jich být nasazena tisícovka včetně vysokých velitelů, uvedlo v poslední aktualizaci situace britské ministerstvo obrany. Soukromá armáda, která dělá pro Kreml "špinavou práci", se má na Ukrajinu zaměřit na úkor operací v Sýrii a Africe. Její někteří členové už byli údajně dříve nasazeni u Kyjeva s cílem zlikvidovat prezidenta Zelenského.

Ruská invaze zůstala na mrtvém bodě. Ruské jednotky neučinily žádný pokrok u Kyjeva, Charkova, Černihivu, nepodařilo se jim dobýt Mykolajiv ani Mariupol. Moskva přes to všechno neplánuje sáhnout po jaderných zbraních, ujistil v rozhovoru pro americkou televizi PBS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

O pondělním dění na Ukrajině si můžete přečíst zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz