Domácí

Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu. Jednali o něm devět hodin

Poslanci v úterý devět hodin jednali o prodloužení nouzového stavu, Sněmovna nakonec s jeho prodloužením souhlasila. Pro bylo 82 poslanců ze 148 přítomných, proti bylo 62. Podle kabinetu Petra Fialy (ODS) je tento krok nutný ke zvládání uprchlické vlny. Opoziční strany mají k návrhu výhrady. Premiér Petr Fiala (ODS) do Sněmovny na jednání nedorazil, nakazil se totiž covidem-19.

Nouzový stav, který byl vyhlášený kvůli přijímání uprchlíků z Ukrajiny, platí od 4. března a byl vyhlášen na 30 dní. Vláda chce jeho prodloužení o dva měsíce, platit by měl tedy do 31. května. Poslanecká sněmovna s jeho prodloužením v úterý na jednání souhlasila.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) přitom původně chtěl, aby se prodloužil až o tři měsíce. V úterý ve Sněmovně nouzový stav hájil tím, že do běžného života Čechů zasahovat nebude. Je podle něj důležitý pro zjednodušení procesů se zajištěním ubytování uprchlíků a pro poskytování rychlé a efektivní humanitární pomoci. 

Ústavní komise Senátu a opozice

​Poslanci hnutí ANO s o dva měsíce delším nouzovým stavem nesouhlasí. Uvedli, že by podpořili prodloužení o jeden měsíc. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová na plénu tuto výhradu k vládnímu návrhu zopakovala. "Jsme ochotni prodloužit nouzový stav o 30 dnů. Naší podmínkou bylo představení strategie na následující měsíce," uvedla Schillerová.

Hnutí SPD nouzový stav nepodporuje vůbec. Jeho předseda Tomio Okamura na plénu Sněmovny návrh zkritizoval a ministru vnitra Vítu Rakušanovi vzkázal, že je plně zodpovědnou osobou za nouzový stav, pokud bude schválen. Popřel také, že by na svých sociálních sítích mazal jakékoliv příspěvky s citáty, a vyzval ministry, aby doložili, že tomu tak skutečně je. Ministři totiž na plénu zmínili, že z Okamurova facebooku zmizely příspěvky, kde vyzdvihoval ruského prezidenta Vladimira Putina.

Související obsah

Šéf SPD ve Sněmovně rovněž oznámil, že se mu povedlo získat dostatek podpisů ke svolání mimořádné schůze Sněmovny. Jako důvod k jejímu svolání Okamura uvedl, že chce řešit jednání europoslance Stanislava Polčáka (STAN) v kauze Vrbětice.

Premiér Petr Fiala se úterního jednání nezúčastnil, ráno na sociálních sítích oznámil, že se nakazil covidem-19. Musí proto zůstat sedm dní v izolaci. 

Podívejte se na reportáž z Poledních Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz