Zajímavosti

Národní divadlo uvádí nový balet. Propojí se v něm umění světových špiček

Neopakovatelná energie, hledání svobody, fúze nejrůznějších tanečních stylů. To vše vás podle Národního divadla čeká na premiéře bpm baletu, který na jeviště historické budovy divadla přináší trojici děl. Ve čtvrtek 31. března tak tento jedinečný balet spatří světlo světa.

Představení bpm se odehraje na prknech, která znamenají svět, poprvé ve čtvrtek 31. března. Beats per minute (bpm) znamená počet úderů za minutu, a to v rytmu hudby, v pohybu nebo při tlukotu lidského srdce.

Všechny tyto významy se mají propojit v novém programu, který uvádí inscenaci Bill, a to od izraelského tvůrčího týmu Sharon Eyalové a Gai Behar, a také dvě světové premiéry, choreografii Artza Eyala Dadona a Bohemian gravity českého choreografa a kreativního producenta s nigerijskými kořeny Yemiho A. D. 

Související obsah

​Eyal Dadon je vycházející hvězdou současného izraelského tance. "Nemohu divákovi říct, co má cítit, ale rád bych, aby přemýšlel a hledal své vlastní významy a odpovědi na otázky. Nakolik nás společnost svými pravidly drží v metaforické kleci a jak věrní sami sobě ve skutečnosti jsme," vyzývá Dadon.

Yemi A. D. své choreografie dosud vytvářel především na poli světového showbyznysu. V Národním divadle a na výsostně divadelním typu scény jde tedy o jeho debut, který považuje za významný milník ve své tvorbě. Inscenací Bohemian Gravity chce zapůsobit na emoce diváků.

Související obsah

​"Velmi rád propojuji nejrůznější taneční styly, nevnímám interpreta jako nepopsaný list papíru, chci vědomě vycházet z jeho zkušeností, znalostí a prožitků. Někdy se spolehnout na známé vzorce, jindy je rozbourat," říká Yemi A. D.

Sharon Eyalová je světovou hvězdou současného tance. Balet ND uvede její ve světě etablovanou choreografii Bill z roku 2015. Hlavním motivem díla je role jedince ve společnosti, což unisono prováděné pohybové sekvence, jednotné kostýmy i líčení. O to silněji poté rezonují větší i menší výkyvy proti zdánlivému normálu. "Miluju unisono, které je ale trochu pokřivené. Stejní lidé, stejný pohyb, stejné načasování, ale přesto jiné," doplňuje k tomu choreografka.

Náctiletá baletka bez rukou dokazuje, že je všechno možné:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz