Domácí

Jízdné zdraží dvojnásobně. Komu se vyplatí ještě teď koupit nový kupon?

Od pátku 1. dubna se v Česku snižuje sleva na jízdné. V některých případech se vyplatí koupit nové měsíční či roční jízdenky i v případě, že staré ještě platí.

Až dosud měly děti, studenti a důchodci slevu ve veřejné dopravě 75 %. Tu stát od 1. dubna sníží na 50 % z plné ceny. Lidé, kteří až dosud jezdili s tříčtvrteční slevou, tak nyní zaplatí dvojnásobek. Máte-li zakoupenou permanentní jízdenku se slevou, vyplatí se vám v určitých případech koupit si novou ještě před 1. dubnem, a to i v případě, že stará ještě platí.

Pokud máte jízdenku déle než polovinu doby její platnosti, ušetříte, pokud si do pátku koupíte novou. Například pokud máte roční jízdenku starší než půl roku, je výhodné si koupit další roční ještě teď než v době, kdy vám přestane platit. U čtvrtletních jízdenek by měl být lístek starší než měsíc a půl. 

Související obsah

"Čím kratší bude doba překrytí, tím se to samozřejmě vyplatí více," uvedla mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

Stát snižuje slevu kvůli nedostatku financí, které má za tímto účelem k dispozici. "V okamžiku, kdy jsme převzali vládu v České republice, tak jsme v rozpočtu měli připraveno na tyto slevy 2,5 miliardy korun. Pro to, aby ta sleva mohla být v původní výši – populistických 75 %, tak bychom potřebovali až šest miliard korun," uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). 

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz