Domácí

Slevy na jízdné pro studenty a seniory budou nižší, schválila vláda

Vláda ve středu schválila snížení slev na jízdné pro seniory a studenty. Změny začnou platit od 1. dubna letošního roku. Vláda si od snížení podpory slibuje úsporu až 1,9 miliard korun.

Informaci o snížených slevách na jízdné podala vláda na středeční tiskové konferenci. Slevy se sníží z nynějších 75 procent na 50, deficit rozpočtu to má snížit až o 1,9 miliardy korun podle počtu cestujících. Upravené slevy vyjdou rozpočet na 3,9 miliardy korun.

"Poloviční sleva jízdného je stále pro využívání veřejné dopravy atraktivní a zároveň znamená nezanedbatelnou úsporu ve státním rozpočtu. Je to odpovědná sleva, která šetří finanční prostředky, je sociálně citlivá, neodvádí cestující z dopravy a bere dopravcům motivaci k nekalým praktikám," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Související obsah

​Hlavním důvodem snížení slev je dle Kupky aktuální ekonomická situace, kdy je třeba snížit obrovský státní dluh, zmírnit inflaci a upravit provozní výdaje státu. "Předchozí vláda plánovala na slevy pouze 2,5 miliardy, které by na letošní rok nepokryly ani navrhovanou slevu 50 procent. Škoda, že se její představitelé nepřiznali, že budou muset slevy buď snížit, nebo ještě zvýšit naše společné zadlužení," dodal ministr.

Dalším důvodem změn je omezení nekalých praktik u dopravců, kdy si mohli prodávat zlevněné lístky sami sobě, uvedlo ministerstvo.

Změny jsou ale podle ministerstva dobrou zprávou pro rodiny. Sjednotí se totiž podmínky pro cestování s malými dětmi ve vlaku i v autobuse. Uleví se také cestujícím s 3. stupněm invalidity. "Chceme rozšířit slevu pro invalidy 3. stupně, kteří zatím neměli nárok na slevu. Posilujeme tím adresnou pomoc těm, kteří to opravdu potřebují," vysvětlil Kupka.

Kritika snížení slev

Proti snížení slev na jízdné se postavil například Spolek pro ochranu žen. "Vážený pane ministře, jako koordinátorka Spolku pro ochranu žen bych Vás chtěla tímto zdvořile upozornit na to, že zvyšování nákladů na studium může posilovat sociálně motivovanou prostituci, zejména u vysokoškolaček. Samotné snížení slev na jízdné nebude znamenat výrazné zhoršení tohoto jevu. Další případné kroky, které by vedly ke zvyšování nákladů na studium, by mohly vést k nárůstu sociálně motivované prostituce vysokoškolaček," napsala Kupkovi koordinátorka spolku Zdeňka Pecharová. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

K rozhodnutí vlády se vyjádřil i bývalý ministr dopravy Karel Havlíček (ANO), nyní poslanec. "Dvě miliardy za rok by nás stála vyšší podpora solárních investorů, kterou ještě v září prosazovala pětikoalice, když se hlasovalo o našem návrhu k ukončení solárního tunelu. Jeden a půl miliardy bude stejná pětikoalice šetřit tím, že sníží slevy na jízdném pro seniory a studenty. Dnešní vláda," okomentoval na sociálních sítích.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Píše se na Deník.cz