Ekonomika

Životní a existenční minimum vzroste. Spočítejte si, o kolik se vám zvýší dávky

Životní a existenční minimum vzroste. Spočítejte si, o kolik se vám zvýší dávky
Zdroj: TV Nova

Vláda od 1. dubna mimořádně zvyšuje životní a existenční minimum o 10 procent. Kabinet Petra Fialy (ODS) navýšení schválil v reakci na současnou situaci domácností spojenou s růstem cen energií a vysokou inflací. V souvislosti se zvýšením těchto částek porostou i některé sociální dávky. V článku si můžete spočítat, o kolik dostanete přidáno, pokud některou z dávek pobíráte.

Zvýšení životního a existenčního minima ovlivní výši některých sociálních dávek. Více peněz dostanou ti, kdo pobírají příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, přídavky na dítě či příspěvek při pěstounské péči. Výši doplatku na bydlení si můžete spočítat pod tímto odkazem. Jak se vám zvednou přídavky na dítě, zjistíte v této kalkulačce.

Kromě výše zmíněných dávek se navýší také mimořádná okamžitá pomoc a podle ministerstva práce a sociálních věcí bude více rodin, které dosáhnou na porodné a přídavek na dítě. Opatření se projeví už v dubnové výplatě. Jestli máte nárok na porodné, můžete zjistit tady.

Související obsah

​Změny se týkají asi 360 tisíc lidí. "Důležité je i to, že se rozšíří okruh příjemců dávek. Na ty klíčové dávky, např. po narození dítěte a následně přídavek na dítě a také příspěvek na živobytí, dosáhne větší počet českých rodin," uvedl šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Někteří lidé pobírající dávky mají nárok na více dávek současně.

Životní minimum se zvyšovalo naposledy v dubnu 2020. Pro jednoho dospělého činilo 3 860 korun, existenční minimum bylo 2 490 korun. Valorizaci částek upravuje zákon a vláda je stanovuje nařízením. Ke splnění dané podmínky došlo, nárůst indexu spotřebitelských cen podle Českého statistického úřadu od dubna 2020 přesáhl 5 procent. 

Na této kalkulačce si můžete spočítat životní minimum:

Jak se dá v domácnosti ušetřit na elektřině a plynu? Dodržujte tyto zásady:

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz