Domácí

Šéf Lánské obory Balák pracuje dál. "Neetické, ale legální," říkají odborníci

Miloš Balák zřejmě zůstane ředitelem Lesní správy Lány. Prezidentská milost mu umožňuje setrvání ve funkci i přesto, že v ní podle pravomocného rozsudku spáchal trestný čin. Navíc bude moci rozhodovat o dalších milionových zakázkách. Podle odborníků je to sice neetické, ale legální.

Když se o jeho vině rozhodovalo minulý týden u soudu, nepřišel. A než prezident oznámil kontroverzní milost, měl dovolenou. Ve středu už Miloš Balák pracoval. V Lánech, kde pracuje i žije, je Balákova milost žhavé téma.

Podle soudu Balák spolu s manažerem stavební firmy Liborem Tkadlecem zařídili, aby více než 200milionovou zakázku na práce kolem nádrže Klíčava v Lánské oboře získala právě Tkadlecova firma. Usvědčily je hlavně odposlechy.

Související obsah

Tkadlec dostal u soudu podmínku. Firma musí zaplatit skoro 5,5 milionu korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Milost na rozdíl od Baláka nedostali. "Rozsudek soudu týkající se Energie Stavební a Báňská firma považuje za nespravedlivý a bude dál usilovat o prokázání neviny všemi právními prostředky," sdělil mluvčí Energie Karel Samec.

Balák díky prezidentovi ve funkci zřejmě zůstane. A bude moci dál nakládat se státními penězi. "Samozřejmě formálně je to asi v pořádku, ale je to neetické. To je potřeba říct," uvedl expert na management David Anthony Procházka.

Související obsah

Státní zástupce Jiří Pražák při vynesení rozsudku naznačil, že Balák nemusel jednat z vlastní vůle. Ve středu dodal, že ho milost vůbec nepřekvapila. Podle něj mohla sloužit k tomu, aby Balák nezačal příliš mluvit. Prezidentův vrchní lesník ale čelí ještě jedné kauze. Podle obžaloby měl prodávat kámen z Lán záměrně pod cenou. Hrozí mu pět let vězení, případ je teď u okresního soudu v Kladně.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz