Domácí

Prezident omilostnil šéfa Lánské obory Baláka, ten byl odsouzený minulý týden

Prezident Miloš Zeman udělil milost odsouzenému šéfovi lánské lesní správy Miloši Balákovi. Ten byl odsouzený za ovlivňování veřejné zakázky za čtvrt miliardy korun. Balák se k milosti vyjádřil nedlouho po jejím oznámení. Prezidentovo rozhodnutí zkritizoval i expremiér Andrej Babiš (ANO).

Miloš Balák, ředitel Lesní správy Lány, byl minulý týden odsouzený ke třem letům vězení, zákazu činnosti a pokutě 1,8 milionu korun. To však už neplatí. Prezident Miloš Zeman se rozhodl mu udělit milost.

Podle vyjádření mluvčího prezidentské kanceláře Jiřího Ovčáčka prezident prominul Balákovi nepodmíněný trest odnětí svobody a peněžitý trest. "Dále trest zákazu činnosti, spočívající v zákazu výkonu funkce statutárního zástupce organizačních složek státu a jiných právnických osob s majetkovou účastí státu, a to s účinky zahlazení odsouzení," dodal Ovčáček.

"Prezident republiky při rozhodování o milosti vzal jednak v úvahu, že omilostněný byl dosud bezúhonný, je prezidentu republiky znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný vedoucí zaměstnanec, zároveň však po seznámení se s rozsudkem prvoinstančního soudu, který byl potvrzen odvolacím soudem, dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povaha činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná," přiblížil Ovčáček okolnosti udělení milosti.

Milost Zeman udělil už 26. března v sobotu, tedy dva dny po pravomocném rozsudku. Kancelář prezidenta ale o milosti informovala až v úterý.

Související obsah

Balákovo vyjádření k milosti

Balák se k prezidentské milosti vyjádřil v úterý. "Od samého počátku trvám na své nevině. Soud, který mě poslal na tři roky do vězení, uznal, že jsem se na stavbě nijak neobohatil ani nevznikla žádná škoda. Jsem proto přesvědčen, že jsem se stal obětí zpolitizovaného vyšetřování, které bylo vedeno nezákonným způsobem, a politického procesu, ve kterém soud rozhodoval podjatě a dávno předem na základě štvavých článků jako vystřižených z 50. let," uvedl.

"Já i moje rodina jsme panu prezidentovi osobně vděční, že mě v rozhodujícím okamžiku mého života podržel a udělil mi milost. Pro pana prezidenta snad bylo jeho rozhodování o to snazší, že mou práci v Lesní správě Lány devět let sleduje a ví, co jsem v oboře se svými spolupracovníky v posledních letech vykonal," pokračoval.

"Nechápu, jak může být kdokoliv v právním státě odsouzen za to, že se o pokračování stavby poradí s člověkem, který řídil její první část. Nikdy bych nevěřil, že je něco takového v české justici možné, a nikomu bych nepřál, aby měl příležitost se s ní seznámit tak zblízka jako já," doplnil.

"Klíčovou roli v mém případu sehrála média, která jej od samého počátku ovlivňovala. Již v okamžiku, kdy jsem žádost o milost podával, jsem věděl, že v případě úspěchu na mě ta samá média uspořádají hon a budou mě lynčovat. Jsem přesvědčen, že tato média, která se zaštiťují svou nestranností a spravedlností, nenajdou ani odvahu zveřejnit toto mé prohlášení celé. Rád bych se mýlil alespoň v tomto bodě. Ještě jednou děkuji panu prezidentovi," uzavřel.

Kritika prezidentova rozhodnutí

"Jsem překvapen rozhodnutím prezidenta udělit milost panu Balákovi. Obávám se, vzhledem ke všem okolnostem tohoto případu, že tento krok nepřispívá k důvěře občanů v právní systém naší země," řekl český premiér Petr Fiala (ODS).

"Tento typ prezidentské milosti zpochybňuje její místo v našem právním systému. Omilostnit blízkého spolupracovníka odsouzeného za ekonomický delikt je ukázkou protekcionismu a selektivního přístupu. Zarážející je i rychlost, s jakou byla milost udělena," reagoval na milost na sociálních sítích ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan.

K prezidentské milosti se vyjádřil i expremiér Andrej Babiš (ANO). "Z dnešní milosti pana prezidenta nemám vůbec dobrý pocit. Za mě je to velmi nešťastné rozhodnutí a jsem přesvědčený, že se nebude líbit ani lidem. Prezident má sice na takové rozhodnutí právo, ale nevrhá to dobrý dojem na prezidentský úřad a podrývá to i důvěru ve spravedlnost," napsal na twitter. Další reakce na prezidentskou milost si můžete přečíst v tomto článku na TN.cz.

Podívejte se na reakce dalších ústavních činitelů:

Ovlivňování veřejné zakázky

Trest si vyslechl Balák poprvé už loni. Podle kladenského soudu ovlivňoval zakázku za čtvrt miliardy, při zadávání měl zvýhodnit manažera firmy Energie – stavební a báňská, a. s. (ESB) Libora Tkadlece. Ten dostal podmíněný 2,5letý trest a rovněž pokutu. Firma ESB musí zase zaplatit 5,4 milionu korun a má tříletý zákaz účastnit se na veřejných zakázkách. Zakázka, kterou měl Balák zmanipulovat, se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava.

Balák se proti rozhodnutí odvolal, minulý týden ale Krajský soud v Praze potvrdil původní rozsudek. Proti rozsudku se Balák mohl ještě dovolat k Nejvyššímu soudu, to by ale nemělo odkladný účinek, případně pak podat stížnost k Ústavnímu soudu. Po celou dobu soudu zůstával a i nadále zůstává Balák ředitelem lánské lesní správy.

Související obsah

Lesní správa Lány

Lesní správa Lány je příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky. Na starosti má celkem 5 791,64 hektarů pozemků ve vlastnictví České republiky. Jedná se o 5 689 hektarů lesní půdy, 74 hektarů orné půdy, pastvin a luk, 24 hektarů zabírají rybníky a další vodní plochy, 4 hektary jsou zastavěné plochy.

Pod správu spadá také Lánská obora o výměře 3 003 hektarů a bažantnice Amálie o výměře přes 477 hektarů. Většina míst se nachází v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Miloš Balák šéfuje Lánské oboře osm let. Do funkce jej jmenoval hradní kancléř Vratislav Mynář, místo obsadil bez vyhlášení soutěže.

​"Je to naplivání slušným lidem do obličeje." Podívejte se na reakci místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz