Počasí

Zima se ještě nevzdává. Na horách stále sněží a lyžařské hotely mají plno

Ve středu se výrazně ochladilo a třeba v Krkonoších poletoval sníh. Do konce týdne se ale prý zima vrátí v plné síle. V horských oblastech může připadnout až 20 centimetrů sněhu.

Možná by stálo za to zavést nový termín – Babí zima. Po dvou týdnech krásného počasí, kdy bylo dokonce i 20 stupňů nad nulou a dalo se chodit v tričku s krátkým rukávem, se znovu zima hlásí o slovo. Rapidně se ochladí koncem týdne.

"V ranních minimech budou teploty klesat k minus sedmi stupňům a bude se tvořit náledí. Pocitovou teplotu bude ještě snižovat čerstvý vítr, naposledy jsme měli takto studený začátek dubna v roce 2013," předpověděla meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

Na hřebenech Krkonoš je stále ještě přes metr sněhu. A středa je právě zlomovým dnem, kdy ho přestane ubývat, ale naopak připadne nový. Ostatně i teď už tam drobně sněží. Podle předpovědí má na horách napadnout i 20 centimetrů. Kdo se proto ještě chystá na hory, bude potřebovat zimní výbavu se vším všudy.

Zájem o březnové lyžování je stále velký. "O víkendu máme celkem plno, je to tak 90 procent. Přes týden už je prázdno," uvedl majitel penzionu v Deštném v Orlických horách Tomáš Hejduk.

Zatím se lyžuje na mokrém sněhu, jenže jakmile sjezdovky znovu zmrznou, lyžaři opět výrazně zrychlí. "Je to pořád o ježdění naplno. Lyžaři si nemůžou říct, že už je jaro, že už se nic nemůže stát," varuje Marek Fryš z Horské služby Špindlerův Mlýn.

Související obsah

Členové horské služby vědí, o čem mluví. Letošní sezonu vyjížděli ke skoro 8 000 úrazů. A lyžování si vybralo i daň nejvyšší. O víkendu zemřel po srážce s dalším lyžařem ve Špindlerově Mlýně 50letý Polák.

Varování platí samozřejmě i pro turisty, kteří si v posledních týdnech velmi rychle přivykli na slunce a teplo. "Včera jsme byli na Sněžce, bylo nádherně, teď se to kazí. Už jsme spíše nastavení na jaro, ale bohužel, zima se ještě asi vrátí," řekl ve středu Josef Hepnar z Horské služby v Deštném v Orlických horách.

Související obsah

Ten, kdo ještě nevyměnil zimní pneumatiky u auta za letní, si může gratulovat. "Volají lidé, kteří bydlí na horách, že se chtějí přeobjednat, že ještě si zimní pneumatiky nechají. Za jeden den to bylo asi deset lidí," sdělil majitel pneuservisu Miroslav Hnídek.

I když dlouhodobější předpovědi nejsou stoprocentní, vypadá to, že už by to mohl být poslední záchvěv zimy. Velikonoce prý už budou opravdu jarní.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz