Německo očekává problémy s dodávkami ruského plynu a vyhlásilo první ze tří varovných stupňů. Největší evropská ekonomika je mimořádně závislá na ruském zemním plynu. Rusko přitom začalo požadovat, aby odběratelé za ruský plyn platili v rublech, jinak hrozí zastavením dodávek. Ale Západ platby v rublech odmítá.
Přibližně 40 procent plynu Evropa dováží z Ruska a tahle závislost je zvlášť v době probíhajícího konfliktu na Ukrajině pro Evropany nebezpečná.
Řada zemí včetně Německa proto zavádí ochranná opatření. Tamní ministr hospodářství vyzval veřejnost, aby preventivně snížila spotřebu a vyhlásil první stupeň včasného varování. Ten nemá přímý dopad na odběratele. Při třetím stupni, tedy stavu nouze, by ale agentura pro sítě rozhodovala, které odběratele plynu upřednostní. Situaci teď bude denně monitorovat krizová skupina.
"Z ruské strany jsme slyšeli několik vyjádření o tom, že pokud k platbám v rublech nedojde, dodávky budou zastaveny. Abychom byli na tuto situaci připraveni, spustil jsem dnes systém včasného varování," prohlásil ve středu německý ministr hospodářství Robert Habeck.
Ruští představitelé dali jasně najevo, že spotřebitelé z nepřátelských zemí budou muset za plyn a ropu platit v rublech. Opatření mělo původně vejít v platnost už ve čtvrtek, nakonec ale mluvčí Kremlu uvedl, že přechod na rubl proběhne postupně.
"Nikdo vám nebude dodávat plyn zadarmo. Bude za něj možné zaplatit pouze v rublech. Společnosti musí pochopit, že musí nakoupit rubly za svou měnu, za euro, za dolar, a tímto způsobem zaplatit za plyn," řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.
Požadavek odmítla skupina G7. Placení v rublech by prý představovalo "jednostranné a jednoznačné porušení stávajících smluv". Kreml se ale zřejmě chystá rubly vyžadovat i za ropu, kovy, hnojiva, olejniny, uhlí, dřevo či obilniny. Přechod má pomoci ruské měně, která se po uvalení západních sankcí propadla na rekordní minima.
K radikální změně se odhodlalo i Polsko. To se rozhodlo podniknout kroky k zastavení závislosti na ruské ropě, a to do konce roku 2022. Nejpozději do května chce země také ukončit dovoz ruského uhlí a zemního plynu. Polsko argumentuje tím, že peníze z vývozu ropy a plynu jen pohání ruskou válečnou mašinérii a vyzvalo ostatní členy Evropské unie, aby se odhodlaly ke stejnému kroku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz