Naše Česko

Strakapoudi zničili rozhlednu ve Vysoké nad Labem. Zatím zůstane zavřená

Obec Vysoká nad Labem na Královéhradecku nejspíš nestihne do začátku turistické sezony obnovit provoz tamní rozhledny Milíř. Loni na jaře se totiž v jejích pilířích uhnízdili strakapoudi a výstup na rozhlednu je kvůli tomu nebezpečný.

Už vloni strakapoudi narušili dřevěné pilíře rozhledny natolik, že musela být uzavřena, protože byla narušena její statika. Děr naklovali strakapoudi nepočítaně už v minulých letech. Tehdy se ale ještě dařilo správci rozhledny otvory zatmelit dřív, než byly příliš hluboké.

Vloni na jaře byla rozhledna kvůli protiepidemickým opatřením pro veřejnost zavřená, a strakapoudi tak měli klid na vyhloubení otvorů. Podařilo se jim vyklovat několik děr, hlubokých desítky centimetrů. A to už je problém.

Související obsah

​Za osm let existence vydělala obci rozhledna, vysoká 31 metrů, asi 800 tisíc korun. A právě takovou částku teď spolkne její rekonstrukce. Přibližně šestimetrové části pilířů se musí celé vyměnit. K tomu je potřeba těžká technika, jeřáb a také podpěrná konstrukce. Jenže do prvního kola výběrového řízení se nikdo nepřihlásil.

V pátek se chystá starosta vypsat novou soutěž a vypadá to nadějně. Jenže než se vše podaří vyrobit a opravit, turistická sezona bude v plném proudu. Dobrou zprávou je, že už se podařilo vymyslet způsob, jak strakapoudům zamezit v dalším klování. Dřevěné trámy bude chránit takzvané králičí pletivo.

"To už jsme zjistili letos, my jsme omotali ty stávající dutiny, aby to ještě nezhoršil, a on tam okolo toho lítal, chudák, a nedostal se," doplnil starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz