Tipy na výlet

Tipy na výlety: Přehled nejoblíbenějších rozhleden v České republice

Tipy na výlety: Přehled nejoblíbenějších rozhleden v České republice
Rozhledna Zdroj: TV Nova

Česko patří mezi rozhlednové velmoci. Nachází se u nás hned několik set těchto staveb. Přinášíme vám přehled těch, na které turisté vyšlápnou nejčastěji.

V České republice je přes 500 rozhleden a vyhlídek, což je nejvíce v Evropě. Řada z nich byla přitom postavena jen nedávno. Tady je přehled těch nejnavštěvovanějších. 

Středočeský kraj

Rozhledna Babka u Zruče nad Sázavou

Dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm se nachází asi 2 kilometry severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice. Rozhledna stojí ve výšce 451 metrů nad mořem a vyhlídková plošina se tyčí 24 metrů nad okolní terén. Rozhledna je volně přístupná po celý rok.

Rozhledna Kožova hora u Kladna

Kožova hora se nachází 2 kilometry jižně od Kladna, a to nedaleko hlavního tahu Kladno–Beroun. Místo si občané Kladna oblíbili již v 19. století a často tam vyráželi na nedělní procházky. Pro jejich potřeby vybudoval Klub českých turistů roku 1930 turistickou chatu s rozhlednou. Vyhlídková věž je přístupná celoročně.

Související obsah

Rozhledna na Velké Bukové

Rozhledna stojí na okraji obce Velká Buková na Rakovnicku a je přístupná turistům od dubna do října. Je postavena ze dřeva z okolních lesů, na její výrobu padlo 85 kubíků modřínu.

Praha

Žižkovská věž

Také v Praze natrefíte na vyhlídkové atrakce. Už více než 20 let je její dominantou Žižkovská věž, nejvyšší stavba a nejvyšší vyhlídková plošina v České republice. Telekomunikační věž je vysoká 216 metrů. Rozhledna je přístupná celoročně.

Související obsah

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je vysoká skoro 64 metrů. Kochat se nádhernými výhledy na Prahu a za příznivého počasí výhledy na celé Čechy je možné hned ze dvou plošin. Na vyhlídku lze vystoupat kdykoliv po celý rok.

Rozhledna Doubravka XIV.

Na Praze 14 stojí v lesoparku Čihadla na kopci Horka na Černém Mostě netradiční rozhledna. Byla postavena z ohýbaného akátového dřeva a je skvělým příkladem takzvané experimentální architektury. Otevřeno je zde celoročně.

Karlovarský kraj

Rozhledna Diana, Karlovy Vary

Kromě motýlího domu, minizoo a restaurace zde najdete i 40 metrů vysokou rozhlednu Diana. Nahoru vede 150 schodů, po jejichž vystoupání jsou vidět Karlovy Vary, lázeňské lesy či údolí řek Ohře a Teplá. A za jasného počasí dohlédnete až 70 km daleko. Rozhledna je přístupná celoročně.

Rozhledna Hamelika, Mariánské Lázně

Na věž, která je vysoká 20 metrů, vede 120 schodů, výhledu občas překážejí vzrostlé stromy, ale i tak zahlédnete část Českého a Slavkovského lesa. Otevřeno je zde celoročně.

Související obsah

Rozhledna Krásenský vrch, Krásno

Krásenský vrch rozhodně patří k nejkrásnějším rozhlednám v Česku. Nachází se uprostřed Slavkovského lesa, měří 25 metrů a nahoru vede 120 schodů, vinoucích se po vnějším obvodu. Z věže je úžasný výhled na Krušné hory s Klínovcem, Blatenským vrchem a Špičákem, také na Doupovské hory a na vrcholky Slavkovského lesa. Rozhledna je volně přístupná celý rok.

Ústecký kraj

Doerellova vyhlídka, Dolní Zálezly

Vyhlídka na 364 metrů vysokém vrchu Výsluní dostala své jméno podle Ernsta Gustava Doerella, českého malíře krajin Českého středohoří a Podkrušnohoří z období romantismu. Otevřeno je zde celoročně.

Související obsah

Rozhledna Hořidla, Chotiněves

Ze 14metrové kovové rozhledny s točitým schodištěm jsou vidět vrcholy Českého středohoří a Ralské pahorkatiny, jako je Sedlo, Ronov, Vlhošť, Radobýl, Lovoš i hora Říp. Rozhledna je celoročně přístupná.

Erbenova vyhlídka, Ústí nad Labem

Kopec je severně od Ústí nad Labem a na jeho vrcholu stojí 15metrová kamenná rozhledna. Ta převyšuje většinu okolních stromů, a tak jsou z jejích dvou vyhlídkových plošin krásné výhledy na Bukovou horu, Ústí nad Labem i na Krušné hory. Rozhledna je přístupná od května do konce září.

Liberecký kraj

Rozhledna Skokanský můstek K-70

V lyžařském areálu V Popelkách je přístupný vyhlídkový ochoz na nově zrekonstruovaném můstku K-70, který se nachází ve výšce 28 m. Je z něj pěkný výhled nejen na skokanský areál, ale i do okolní krajiny. Rozhledna je volně přístupná po celý rok.

Související obsah

Ještěd, Liberec

Unikátní stavba na vrcholu Ještědu se stala dominantou Liberce i celého regionu. Hotel a TV vysílač Ještěd je národní kulturní památkou, a architekti ho dokonce vybrali za českou stavbu 20. století. Za dobrého počasí je vidět přibližně třetina Čech a samozřejmě také kousek Německa a Polska. Rozhledna je otevřena celoročně.

Rozhledna Čáp

Skalní útvar ve tvaru mohutného kyje je zvaný též Čapská palice. Z pískovcové terasy se nabízí rozhled na Dokeskou pahorkatinu a na České středohoří. Rozhledna je volně přístupná po celý rok.

Královéhradecký kraj

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů v Janských Lázních nabízí návštěvníkům procházku v celkové délce 1 511 metrů, která je zavede ke korunám stromů, ale i k jejich kořenům. Na stezce vystoupáte až do výšky 45 metrů a vychutnáte si výhledy na tři světové strany – jih, východ a západ. Vyhlídka je otevřena celoročně.

Související obsah

Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž je renesanční dominantou města Hradec Králové s výškou téměř 72 metrů. Otevřena je po celý rok. 

Rozhledna na Velké Deštné

Vyhlídková věž stojí na nejvyšším vrcholu Orlických hor ve výšce 1 115 metrů nad mořem. Celková výška rozhledny činí 18,64 metru, vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 17,34 metru. Rozhledna nabízí nerušený panoramatický výhled na Krkonoše, na polský národní park Stolové hory, Broumovské stěny, Bystřické hory, Králický Sněžník i Jeseníky. Otevřena je celoročně.

Pardubický kraj

Andrlův chlum

Rozhledna stojící na vršku Andrlova chlumu (559 m) byla slavnostně otevřena 19. 5. 1996. Jejím provozováním pro veřejnost byl pověřen Klub českých turistů v Ústí nad Orlicí. Klíče od branky k rozhledně lze zapůjčit u baru v blízké turistické chatě Hvězda v případě, že je rozhledna uzamčena.

Rozhledna Barborka

Rozhledna Barborka se nachází na okraji osady Horní Raškovice ve výšce 312 metrů. Byla pojmenována podle patronky horníků svaté Barbory, aby takto připomínala historii zdejších obyvatel, takzvaných skalníků. Na rozhlednu je možné dorazit od dubna do listopadu.

Související obsah

Kozlovský kopec

Rozhlednu Kozlovský kopec najdeme na stejnojmenném vrchu nad obcí Kozlov, a to přibližně 3 kilometry od České Třebové ve výšce 601 metrů. Rozhledna je otevřena celoročně.

Olomoucký kraj

Rozhledna na Borůvkové hoře, Rychleby

Rozhledna se nachází severozápadně od města Javorník na Borůvkové hoře ve výši 900 m přímo na hranicích s Polskem. Z této moderní a pěkné rozhledny se otevírají krásné rozhledy do polských nížin a na blízké Otmuchowské jezero a jezero Nyskie, do Klodzka, na Jeseníky a Králický Sněžník. Rozhledna je otevřena celoročně.

Rozhledna Božka, Přáslavice

Rozhledna Božka dosahuje výšky 21 m. Na vyhlídkovou plošinu vede celkem 82 schodů. Za pěkného počasí se z vyhlídkového ochozu otevírají výhledy na město Olomouc, na hřebeny Nízkého Jeseníku a Hostýnských vrchů. Jižní obzor je pak lemován vršky Drahanské vrchoviny. Rozhledna je přístupná celoročně.

Související obsah

​Rozhledna Brusná

Zhruba 4 km jihozápadně od města Šumperk a přímo nad lázeňskou obcí Bludov na vršku zvaném Brusná (364 m) vyrostla letos nová rozhledna. Holý kopec ležící ve výběžku Hanušovické vrchoviny poskytoval výhledy již sám o sobě. Nyní však výhledy zkrášluje volně přístupná dřevěná vyhlídka s ocelovými schody. Rozhledna je otevřena po celý rok.

Moravskoslezský kraj

Vysílač Praděd

Stavba je nejvýše položenou rozhlednou na našem území a její vrchol ve výšce 1 637 m je nejvyšší umělý bod ČR. Z vyhlídkové plošiny lze spatřit Sněžku, Lysou horu, Radhošť a při dobré viditelnosti také Vysoké Tatry nebo Malou Fatru. Rozhledna je otevřena celoročně.

Související obsah

Rozhledna v Nové Vsi

Rozhledna s informačním centrem, dětským koutkem, sociálním zařízením, úschovnou kol a lyží nabízí k vidění hlavní hřeben Hrubého Jeseníku, Slezskou Hartu a za dobré viditelnosti i Beskydy a Vysoké Tatry. Rozhledna je otevřena celoročně, v zimních měsících po telefonické domluvě.

Rozhledna Kabátice

Rozhledna z roku 2001 poskytuje krásný výhled východním směrem na vodní nádrž Olešná, město Frýdek-Místek a Beskydy. Výhled jižním a západním směrem přes okolní stromy není možný. Rozhledna je otevřena celoročně.

Kraj Vysočina

Rozhledna Karasín

Rozhledna Karasín se nachází východně od vesnice Karasín v nadmořské výšce 704 m n. m. na úbočí vrchu Přední skála. Je součástí sportovně rehabilitačního areálu. Rozhledna se uzavírá pouze při špatném počasí.

Rozhledna Mařenka

Vrchol Mařenka (711 m) je nejvyšším bodem okresu Třebíč a zároveň významným bodem Křižanovské vrchoviny, jednoho z podcelků Českomoravské vrchoviny. Kovová a architektonicky vydařená rozhledna Mařenka je vysoká 31 metrů. Je otevřena celoročně.

Rozhledna Šiklův mlýn

Rozhledna na Šiklově mlýně byla postavena v červnu roku 2012. Stojí přímo ve středu offroadové dráhy Šiklova mlýna a je otevřena během letní sezony.

Související obsah

Zlínský kraj

Rozhledna Brdo, Chřiby

Rozhlednu Brdo lze nalézt na nejvyšším vrcholu Chřibů, který je, stejně jako rozhledna, nazývaný Brdo (587 m). Rozhledna dosahuje výšky 23,9 m s vyhlídkovým ochozem ve výšce 21 m. To z ní činí nejvyšší kamennou rozhlednu na Moravě. Je otevřena od dubna do října.

Rozhledna Búřov u Valašské Bystřice

Tato nevysoká, ale zajímavá rozhledna stojí na vrcholu Búřov (660 m) jihozápadně od Valašské Bystřice nedaleko Bystřičky. Otevřena je celoročně.

Rozhledna Hostýn, Hostýnské vrchy

Kamenná rozhledna Hostýn stojí na vrchu Hostýn (736 m) u městečka Bystřice pod Hostýnem (vzdáleného 4 km). Rozhledna je přístupná od května do září.

Jihomoravský kraj

Akátová věž

Rozhledna Akátová věž se nachází na severozápadním hřbetu vrchu Výhon, tedy východně od města Židlochovice v okrese Brno-venkov. Rozhledna je přístupná celoročně.

Alexandrova rozhledna

Alexandrova rozhledna je kamenná stavba, která se tyčí nad Ddamovským údolím na západním výběžku hory Nad Střelčím v Moravském krasu. Rozhledna je přístupná celoročně.

Rozhledna Babylon

Rozhledna na vrchu Babylon je ocelová stavba u Kozárova v okrese Blansko. Plošina, na kterou vede 139 schodů, se nachází ve výšce 24 metrů nad zemí a je provozována obcí Kozárov jako vyhlídková. Na plošině se otevře nádherný výhled nejen na široké okolí, ale při vhodném počasí například také na Pavlovské vrchy, chladicí věže Dukovan, Orlické hory a Hrubý a Nízký Jeseník. Rozhledna je otevřena od května do konce září.

Jihočeský kraj

Rozhledna Kovářka

Kamenná rozhledna Kovářka stojí v nadmořské výšce 495 metrů, je vysoká 13 metrů a má ocelové schodiště. Po vystoupání 50 schodů lze vidět centrum Mladé Vožice, televizní vysílač Mezivrata, vrch Velký Blaník a okolní obce. Rozhledna je otevřena od dubna do října.

Rozhledna U Jakuba

Po vystoupání 180 schodů až na vrchol 40metrové rozhledny lze vidět Českou Kanadu, Valtínov, rozhlednu Pípalka na Křemešníku, Javořici, větrné elektrárny u Pavlova u Třeště, na Dačice, Český Rudolec i do sousedního Rakouska. Rozhledna je otevřena od července do září.

Rozhledna Hýlačka

36 metrů vysoká ocelová konstrukce netradičního tvaru nahradila původně dřevěnou stavbu, která před několika lety lehla popelem. Jsou z ní vidět Novohradské hory, dále Šumava a také elektrárna Temelín. Rozhledna je otevřena po celý rok.

Plzeňský kraj

Rozhledna Poledník

Na rozhlednu vede 227 schodů a celá stavba měří 37 metrů. Po neobvykle širokém schodišti můžete vystoupat do třech vyhlídkových pater, kde je umístěna galerie fotografií šumavské přírody. Celkem se můžete zastavit na třech vyhlídkových plošinách. Rozhledna je otevřena od května do října.

Rozhledna šumavský Špičák

Svojí výškou 26,5 metru převyšuje všechny okolní stromy a po zdolání 135 schodů nabízí jedinečný výhled do širokého okolí. Z rozhledny dohlédnete Úhlavským údolím až k Plzni, na sušické straně až na Boubín, snadno dohlédnete také na Javor v Německu, který je od Železné Rudy vzdálen pouhých pět kilometrů. Rozhledna je otevřena v letní sezoně od června do konce října.

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Vrchol Kotle se nachází ve výšce 575 metrů nad mořem. Vyhlídková plošina nové rozhledny, na kterou vás dovede celkem 142 pohodlných schodů točitého schodiště, je ještě o 25 metrů výš. Dostanete se tak přesně do 600 metrů nad mořem. Rozhledna je přístupná po celý rok.

Kam na další české vyhlídky, se podívejte zde (7/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz