Ekonomika

Úvěry budou ještě dražší. ČNB opět zvýšila úrokovou sazbu, vzrostla na 5 %

V reakci na rychlé zdražování a rostoucí inflaci Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek přikročila k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb, a to o půl procentního bodu na 5 %. Úvěry tak budou od začátku dubna ještě dražší.

Bankovní rada ČNB na čtvrtečním jednání rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o půl procentního bodu. Od 1. dubna bude nově činit 5 %, a tím pádem bude nejvyšší od listopadu roku 2001. Tento krok je reakcí na hrozbu inflační vlny spojené s válkou na Ukrajině v kombinaci se sankcemi Západu proti Rusku.

Očekávaný pokles inflace po pandemii, který v zimě predikovali ekonomové, se tak nekoná. "Inflace v některých letošních měsících může navzdory zvýšení sazeb atakovat dokonce nevídanou 16% úroveň. Celoročně bude inflace činit 12 až 13 procent, což při očekávaném růstu mezd pouze o 5 až 6 % znamená největší propad kupní síly obyvatelstva Česka od 90. let," poznamenal ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​Vyšší úrokové sazby znamenají pro Čechy zdražení půjček. To je viditelné například na hypotečním trhu. Na začátku roku 2021 bylo běžné získat hypotéku s úrokem pod 2 %, nyní se pohybuje už kolem 5 % a v důsledku vyšších sazeb ještě poroste. Vlastní bydlení tak bude v Česku ještě více nedostupné.

Vyšší úrokové sazby ale znamenají také výhodnější spoření. Jedná se již o sedmé zvýšení úrokových sazeb. Vzhledem k současné situaci se to očekávalo. Podle Kovandy se dokonce spekulovalo, že ČNB ve čtvrtek zvýší sazbu až na 5,25 %. Pokud bude situace na Ukrajině eskalovat, v příštích měsících nás podle něj čeká další nárůst.

"Od přelomu let 2022 a 2023 by měl začít pokles sazeb, jejž si vynutí citelný útlum, ba recese české ekonomiky," dodal Kovanda.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz