Zahraničí

Irpiň prosycená zoufalstvím. Aby lidé přežili, museli vybírat byty mrtvých

Na sever od Kyjeva, kde se i ve čtvrtek pohyboval štáb televize Nova, se už bojuje méně. Rusové už před třemi dny slibovali, že se stáhnou a uleví například ostřelovanému městu Irpiň, které je prakticky srovnané se zemí. Lidé, kterým se z města povedlo dostat, jsou v zoufalém stavu.

Štáb TV Nova dva dny natáčel v malém záchranném centru v severní části Kyjeva. Sanitky a dodávky tam přivážejí lidi, kteří přežili pět týdnů války v Irpini schovaní v úkrytech nebo sklepech. Jídla bylo málo, zima byla všem. Ve městě nejde plyn ani elektřina. Vodu brali ze studní, které ruské granáty netrefily.

Osudy lidí jsou různé, některé základní věci se ale opakovaly často. Rusové se snažili město naprosto srovnat se zemí. Vojáci všem zničili mobily, kradli cokoliv, co mělo nějakou hodnotu a byli mimořádně krutí.

Související obsah

"My jsme měli pod domem obchod s potravinami, chodili jsme tam často. Den po začátku války majitelé obchodu darovali skoro všechny potraviny na humanitární pomoc a do nemocnice. Rusové tam pak nenašli žádné jídlo a celou tu rodinu postříleli. Jejich synovi nebyl ani rok. Umíte si něco takového představit?" popsali válečné hrůzy Nikolaj a Jekatěrina Vidajovi.

"Dnešní noc byla strašná, hodně domů kolem nás bylo rozbitých, pět domků kompletně shořelo během dvaceti minut. A to nám přitom říkali, že nás přišli zachránit. Od koho a od čeho nebylo jasné, jenom nám říkali, že nás zachraňují od Američanů," sdělila Ljuba Nikoforenková.

Jídlo každý sháněl všude, kde se dalo. Štáb narazil na pocity provinilosti u těch, kteří si šli pro pomoc do bytu k cizím lidem, často už mrtvým. "Já vám řeknu tajemství, my jsme brali jídlo cizím lidem. Měsíc jsem v tomhle oblečení, nemohla jsem nic sundat, byla strašná zima, sedm stupňů. Po pravdě, v jiných domech jsem vzala nějaké deky, abychom neumrzli," vyprávěla Vera.

Související obsah

"Když jsme všichni šli do toho sklepa, tak nám nahoře vykrádali byty. Na všechno schválně šlapali nohama, chlastali u nás, spali oblečení v našich postelích, to byste museli vidět ty byty, abyste tomu uvěřili. Je to strašné, jak to tam vypadá. Já v životě málo brečím, ale nemůžu uvěřit tomu, co jsem viděla," sdělila Jekatěrina Vidajová.

I když se Rusové stáhli a střelba zatím utichla, do města se stále nesmí. "Ministerstvo pro mimořádné situace teď čistí město od min, které jsou často umístěny pod mrtvá těla. Až pak tam pojedeme odvážet ty, kteří tam zbyli. Tak za dva až tři dny to tam bude bezpečné," uvedl jeden z vojáků.

Ještě před dvěma týdny lidé v Irpini diskutovali o tom, co a kdy se opraví, to už teď nedává smysl. Na začátku roku mělo město Irpiň přes 60 tisíc obyvatel. Teď jich tam živoří tři tisícovky. Počet civilních obětí jde do stovek.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz