Domácí

Zemřel ilustrátor Maxipsa Fíka. Bylo mu 86 let

Ve věku 86 let zemřel významný český ilustrátor, výtvarník a grafik Jiří Šalamoun. Do povědomí se dostal jako kreslíř animovaného seriálu Maxipes Fík. Legenda knižní ilustrace a animovaného filmu stihla zkrášlit svým uměním stovky knih.

Ilustrátor kresleného seriálu Maxipes Fík Jiří Šalamoun zemřel ve čtvrtek večer ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Českému ilustrátorovi, výtvarníkovi, spisovatelovi, grafikovi a pedagogovi bylo 86 let.

Šalamoun se narodil 17. dubna 1935 v Praze a za svůj život se podílel na ilustracích stovek knih. Kromě toho se ale také věnoval tvorbě animovaných filmů a plakátů.

Související obsah

"Žijící legenda knižní ilustrace a animovaného filmu, emeritní profesor a dlouholetý vedoucí ateliéru ilustrace a knižní grafiky na UMPRUM Jiří Šalamoun se do povědomí několika generací zapsal především jako autor výtvarné podoby Maxipsa Fíka," napsalo o něm loni Museum Kampa v pozvánce na výtvarníkovu vernisáž s názvem Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte.

K jeho úmrtí se na sociálních sítích vyjádřil ministr kultury Martin Baxa (ODS). "Některé zprávy opravdu rozesmutní. Zemřel ilustrátor, autor kreslených filmů a plakátů Jiří Šalamoun. Ačkoli ilustroval třeba i Tolkienova Hobita, nejenom v mém srdci bude jeho jméno navždy spojeno s postavou maxipsa Fíka. Čest jeho památce," vzkázal na twitteru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz