Domácí

Obrazoborectví na olomoucký způsob: Ze škol mizí podobizny Miloše Zemana

Školy začínají sundávat portréty Miloše Zemana. Některým ředitelům i učitelům vadí, že prezident dlouhodobě podporoval Vladimira Putina, a poslední kapkou byla milost pro odsouzeného šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka.

Místo prezidenta raději holá zeď. Studenti, učitelé i ředitelé sundávají portréty prezidenta, který pro ně přestal být morálním vzorem. Na začátku akce stála výzva radního Olomouckého kraje.

"Já jsem poprosil učitele z našich škol i od ostatních zřizovatelů, aby zvážili odstranění obrázků prezidenta Zemana," řekl náměstek hejtmana pro oblast školství Aleš Jakubec (TOP 09).

Hlavními důvody jsou podle autora výzvy prezidentova podpora totalitních režimů a mafiánské způsoby chování. Výzva radního se začala rychle šířit a ředitelé na ni okamžitě reagovali.

Související obsah

​Obrazy začali sundávat třeba na olomouckém gymnáziu. "Chceme nějaký znak, symbol, nebo osobu, které budou studenty spojovat," objasnil ředitel gymnázia Karel Goš. Ředitel školy nařídit sundat ze tříd všech 18 Milošů Zemanů a teď je rozdává každému, kdo má volné místo na zdi.

Učitelé ani žáci neměli s odstraněním prezidentské podobizny problém. "Za mě je to strašná ostuda, co pan prezident dělá, je to naprostá nehoráznost," okomentoval učitel Jakub Knápek.

Související obsah

​K protestu se přidala i střední průmyslová škola v Jeseníku. Tamní ředitel už má vymyšlenou i náhradu, místo prezidenta bude na stěně viset Jan Amos Komenský

Mít podobiznu prezidenta ve školní třídě je zvyk, ale ne povinnost. Miloš Zeman zažil podobných protestů už několik. Nejdřív krátce po zvolení. Později poté, co ve vysílání rozhlasu použil vulgární označení dámského přirození. Několik měsíců za skříní strávily i portréty Václava Klause, a to kvůli kontroverzní amnestii.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz