Zajímavosti

Česká vědkyně pomohla odhalit původ Avarů! Ti pustošili Sámovu říši

Česká vědkyně pomohla odhalit původ Avarů! Ti pustošili Sámovu říši
Takto nějak mohl vypadat avarský jezdec Zdroj: Profimedia

Velkou záhadu, odkud vlastně pochází kočovný kmen Avarů, se podařilo rozluštit mezinárodní skupině vědců, mezi nimiž byla i Češka Zuzana Hofmanová. Avaři byli protivníky Sámovy říše.

Avaři vládli ve velké části střední a východní Evropy asi čtvrt milénia mezi 6. a 9. stoletím. Jejich původ vždy obestíralo tajemství. To se ale nyní podařilo změnit mezinárodnímu týmu genetiků, archeologů a historiků. Mezi nimi byla i archeogenetička Zuzana Hofmanová z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

"Byli jasně geneticky spojeni s populacemi ze severovýchodní Asie, včetně jedince přímo z Rouranské říše. Dále pozorujeme, že avarské elity v 7. století měly někdy až 20 až 30 procent jiného genetického původu, pravděpodobně spojeného se severním Kavkazem a západoasijskou stepí, což by mohlo naznačovat pozdější migraci ze stepí po příchodu Avarů v 6. století," uvedl hlavní autor studie Guido Gnecchi-Ruscone. Výzkum je publikovaný ve vědeckém časopise Cell.

Rouranský kaganát se nacházel na území současného Mongolska, části severní Číny a jižního Ruska v první polovině prvního tisíciletí našeho letopočtu.

Související obsah

​Vědci analyzovali 66 ostatků nalezených v Karpatské kotlině, a to včetně vůbec nejbohatších avarských hrobů, které kdy byly objeveny (v jednom z nich bylo 2,3 kilogramu zlata). Podařilo se také zúžit načasování migrace Avarů. Z oblasti dnešního Mongolska na Kavkaz urazili za několik let více než 5 000 kilometrů a po dalších deseti letech se usadili v Karpatské kotlině. V historii lidstva jde o vůbec nejrychlejší doloženou migraci na takovou vzdálenost, uvedla Masarykova univerzita.

Východoasijský původ se podařilo odhalit hlavně u jedinců z předpokládaného centra avarského chanátu mezi řekami Dunaj a Tisa v dnešním středním Maďarsku.

Související obsah

​"Mimo primární sídelní region však nalézáme vysokou genetickou variabilitu, zejména v jihomaďarské lokalitě Kölked. To naznačuje, že příchozí avarská skupina vládla různorodé populaci s pomocí heterogenní elity. Je zajímavé, že se mezi avarskou elitou východoasijský původ udržoval velmi dlouho, ač byli obklopeni populacemi lokálního původu. To mluví buď pro kontinuální pohyb lidí přes celou euroasijskou step, nebo pro relativní genetickou izolovanost této skupiny, možná v důsledku kulturních zvyklostí," vysvětlila Hofmanová.

Franský kupec Sámo využil vnitřní nestability říše Avarů a v čele slovanských vzbouřenců se mu podařilo vytvořit v 7. století kmenový svaz. Není jasné, jak dlouho existoval, po Sámově smrti o něm nejsou další informace.

Archeologické nálezy z oblastí, kde žili Avaři:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz