Zahraničí

Bitva u Dmytrivky: Za ustupujícími Rusy zůstalo přes deset zničených obrněnců

Rusko před pár dny oznámilo, že začne stahovat svá vojska z Kyjevské oblasti. To potvrzuje i reportér TV Nova Jiří Jabůrek, který v okolí Kyjeva v sobotu natáčel.

Stahování ruských vojsk je v okolí Kyjeva znát. V obci Stojanka, kde se na začátku války stály dlouhé hodiny v ohromné dopravní zácpě u výjezdu z Kyjeva směrem na Žitomir, je teď pusto. Jen občas projede nějaké auto, většinou se zásobami nebo s technikou.

O něco dál leží vesnice Dmytrivka, za kterou je les. Výpovědi tamních obyvatel se až na pár detailů celkem shodují. Ve středu tam dorazili Rusové, kteří se stahovali od Kyjeva, a chtěli v obci přespat. Začala krátká přestřelka s Ukrajinci a Rusové pak namířili houfnice i na sousední vesnici.

Hlavní boje nastaly ve čtvrtek. Trvaly zhruba čtyři hodiny, kdy zvítězily ukrajinské tanky. V pátek byla odvezena těla padlých. Štáb TV Nova narazil na zničené ruské tanky a bojová vozidla pěchoty, na zemi se válela vystřílená munice.

Související obsah

​V rozmezí 300 metrů je asi 10 zlikvidovaných vojenských obrněnců. Postupně se tam většinou na kolech sjíždějí lidé z okolí. Někteří trochu vrávorají, od pátku se v obchodech totiž smí prodávat vodka. Vyprávějí nejen o tom, kolikrát vedle nich něco vybuchlo, ale taky si chtějí vyfotit cenné trofeje s písmenem V. S hrdostí a nadšením popisují, co se tam vlastně dělo.

"Přijeli od Kyjeva, bojovalo se tu dva dny. Nejdřív tady přespali a pak začali utíkat. První den jim naši zničili dvě BVP a oni pak začali střílet houfnicemi na naši vesnici, to trvalo dva dny, začali s tím ve středu. Bojovalo se tu pak před dvěma dny, to byl hlavní boj. Trvalo to od deseti do dvou," popsal Vasilij Jurijovič.

"Já byl u sebe doma, je to kousek, jsou tam další dva tanky, které naši zničili. Je tady hodně min, včera tu bylo hodně ženistů. Zaminovaný je i celý les. V jednom domě ještě trčí zbytek rakety. Na té cestě dál je zbouraný most, ale tam už nedojeli. Tam leží mrtvá těla," řekl Olexander Berenda.

Související obsah

​"Já jsem to tady viděl, náš tankový pluk stál celou dobu vedle mého domu a čekal na příležitost. Všechny je tady zabili. Na začátku vojáci zničili dva tanky a pak tady to všechno. To celé udělaly naše dva tanky, rozstřílely tady ruské okupanty. Bylo to předevčírem, včera se tu sbírala těla," přiblížil Nikola Alexejovič.

Zbytky jídla, které jsou na zemi, podle svědků nakradli ruští vojáci v okolních vesnicích. Teď už je klid, který občas naruší projíždějící technika, tu ale novináři točit nesmí.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz