Zahraničí

Rusové neplánovaně vyzbrojují Ukrajinu. Ta má teď víc tanků než před válkou

Rusové neplánovaně vyzbrojují Ukrajinu. Ta má teď víc tanků než před válkou
Zničený ruský tanky na Ukrajině | Zdroj: Ukrajinská armáda

Válka na Ukrajině se přehoupla do svého druhého měsíce a Rusko nestíhá počítat ztráty. Putinova armáda už ztratila přes 270 tanků. Paradoxně ačkoliv Ukrajinci mají také ztráty, tak tanků mají víc než na začátku invaze. Přes 100 jich totiž ukořistili Rusům.

Putinově armádě se nedaří tak, jak si ruský prezident na začátku myslel. Rusko podle agentury Al Jazeera ztratilo přes 1 700 kusů vojenské techniky. NATO také uvádí, že v bojích padlo mezi 7 a 15 tisíci ruských vojáků.

Ačkoliv Putin deklaroval, že chce Ukrajinu "demilitarizovat", Rusko se stalo nedobrovolně stalo dodavatelem tanků pro ukrajinskou armádu. Ta v průběhu války přišla o minimálně 74 tanků, ale od ruských vojáků získala alespoň 117 tanků. Rusům se také podařilo zajmout některé ukrajinské tanky, podle magazínu Forbes jich bylo nejméně 37.

Čísla podle Forbesu dokazují, že Rusové se na konflikt špatně připravili a podcenili výhodu, jakou bude mít obránce nad útočníkem. Zejména pokud jde o složitou logistiku. Velká část tanků byla Ukrajinci ukořistěna tak, že je prostě odtáhli, když zůstaly opuštěné na silnici poté, co jim došla nafta a posádka utekla.

Související obsah

​Záběry, na kterých ukrajinští traktoristé odvážejí ruský tank, se staly internetovou senzací, ale také důkazem pro portál Oryx, který podle podobných fotek sčítá ruské ztráty. Na tomto projektu spolupracuje i Čech Jakub Janovský.

Ten pro TN.cz popsal, jak tato práce funguje. "Většinu fotek a videí, která jsou zdrojem, nacházíme na telegramových kanálech, jak oficiálních organizací, tak nezávislých skupin, na twitteru nebo nám je někdo zašle," uvedl Janovský.

Každou fotku čeká důkladná analýza, aby se nejednalo o bojové vozidlo například ukrajinských jednotek. "Pokud je model používaný oběma stranami, tak se snažíme určit komu vozidlo patřilo," napsal.

Související obsah

​Pomáhají prý známé ruské identifikační znaky v podobě velkých písmen Z a V. Dalším poznávacím znamením jsou rozdíly v kamuflážním nátěru. Obvykle jsou prý dostačující dokumenty, které se naleznou ve vozidle.

I přes pečlivou kontrolu může dojít ke dvojímu započítání stejného tanku. "Přestože kontrolujeme, zda už nejde o započítané vozidlo, tak se občas stane, že něco započítáme dvakrát. Většinou na to následně přijdeme, když kontrolujeme další exempláře, nebo když nás na to někdo upozorní," zakončil Janovský. Tanků zajatých Ukrajinci tak může být mnohem víc, těch 117 představuje jen ty, které analytici potvrdili.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz