Ekonomika

Česká národní banka zvýšila úroky. Pokles cen je ale v nedohlednu

Inflace roste, ceny letí nezadržitelně nahoru a zdražuje vše, od energií a pohonných hmot až po potraviny. Proti vysoké inflaci se rozhodla v týdnu opět zakročit i Česká národní banka, která po páté v řadě zvýšila základní úrokovou sazbu. Na pokles cen si ale podle odborníků ještě budeme muset počkat.

V únoru byla v Česku vůbec nejvyšší inflace od června 1998. Z celé unie máme třetí nejvyšší. Podle ekonomů se růst jen tak nezastaví. Brzy by nás tak mohla čekat inflace i nad 14 procent. Zřejmě nepomůže ani poslední zvýšení základní úrokové sazby na 5 procent. Než se totiž začne na cenách podepisovat, bude to ještě trvat.

"Obvykle to trvá rok a déle. Na tlacích, které máme ze zahraničí a které způsobuje ještě pořád pandemie a válka, se to neprojeví. Vidíme, že to nejhorší zdražování nastává v kategoriích, jako jsou potraviny, doprava nebo energie, a to bude ještě nadále platit," uvedl ekonom Dominik Stroukal.

Stoupající ceny tak na své peněžence už pocítili všichni. Zatímco v říjnu nákup základních vyšel na 507 korun, teď to je o 20 korun víc. Z nákupu zdražilo vše. Nejvíce mléko, jehož cena porostla až o 36 procent. Kvůli zdražování už vláda například zvýšila životní a existenční minimum a autodopravcům odpustila zálohy na silniční daň.

Související obsah

"Budeme i v tomto týdnu jednat o dalších krocích. Bavíme se například o tom, jakým způsobem pomoci těm, které nejvíc zasáhly vysoké ceny paliva,“ sdělil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). K plošnému odpuštění DPH u pohonných hmot ale vláda sáhnout nechce. Radši volí cestu cílené podpory.

"Čtyřiadvacet zemí v Evropské unii podporuje nízkopříjmové a středněpříjmové domácnosti. Jinými slovy je to plošná podpora. Pouze Lucembursko, Dánsko a Česká republika jdou cestou cílené podpory, což se potom projevuje na inflaci," řekl poslanec Karel Havlíček (ANO). Vláda se ale takovému kroku brání. Odnesla by to totiž už tak dost zadlužená státní kasa.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz