Naše Česko

Inflace se Čechů dotkne víc než dřív. Investor poradil, jak peníze ochránit

Jak se ochránit před rekordní inflací? Ve čtvrtečním pořadu Naše Česko radil investor Michal Kviečinský, generální ředitel a partner společnosti MiddleCap, s ekonomem Lukášem Kovandou.

Česká národní banka ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu. Ta bude nejvýše od roku 2001. Celá jedna generace českých podnikatelů tak vysoké úroky nikdy nezažila. Vladimir Putin navíc ve stejný den oznámil, že pokud mu evropské země nebudou platit v rublech, tak od 1. 4. učiní kroky k uzavření plynovodů do Evropy.

S tím podle ekonoma Lukáše Kovandy souvisí i to, že ČNB zvýšila úrokové sazby. "ČNB tak činí, aby krotila inflaci, včetně té způsobené růstem cen energií," nastínil v pořadu Naše Česko Kovanda.

Související obsah

Kvůli rekordně vysoké inflaci tak lidé budou tratit, pokud mají peníze uložené v bance. Podle investora lidé budou spořit, ale to není ideální ochrana. "Naši rodiče, když byla v 90. letech vysoká inflace, tak lidé kupovali zahraniční měnu jako ideální způsob ochrany. Toto dnes už nedává smysl, protože inflace je globální, minimálně celoevropská," míní Michal Kviečinský, generální ředitel a partner společnosti MiddleCap.

V tuto chvíli je podle něj nejlepší ochrana před ztrátou hodnoty peněz investice do stabilních komodit. "Běžný spotřebitel si v řádu pár desítek tisíc korun může koupit zlato, které bývá dobrou ochranou vzhledem k vysoké inflaci. Lidé mohou také investovat do fondů, které se zaměřují na nemovitosti," radí Kviečinský.

Související obsah

​Podle něj je tedy nejlepší ochranou investice do nerostných surovin, drahých kovů a také nemovitostí. "Pokud nedosáhnete na nemovitost, dá se investovat do realitních fondů. Můžete si koupit také fyzické zlato, takže třeba mince a malé cihličky i virtuální zlato na burze."

Zlato je navíc likvidní, takže když člověk potřebuje ty peníze zpátky do hotovosti, není s tím většinou podle investora problém. Oproti tomu investice do fondů jsou dlouhodobější a může tam nastat nějaký krátkodobý pokles. "Zlato je principiálně stabilní v posledních desítkách let. Podle mě to není špatný nápad," uzavírá Kviečinský.

Podívejte se na celý rozhovor:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz