Domácí

Vandalové v ČR ničí geodetické značky. Zřejmě si myslí, že souvisí s válkou

Vandalové v ČR ničí geodetické značky. Zřejmě si myslí, že souvisí s válkou
Vlícovací bod Zdroj: Se souhlasem společnosti TopGis

Geodeti právě mapují silnice v Olomouckém kraji, na některých místech ale jejich práce přišla vniveč. Neznámí vandalové totiž jejich bílé značky ve tvaru čtverce přestříkali na černo. Podle firmy, která mapování provádí, zřejmě došlo k nějakému nedorozumění a vandalové si mohli myslet, že jde o značení potenciálních vojenských cílů v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Společnost TopGis aktuálně mapuje komunikace v Olomouckém kraji. K tomu potřebuje takzvané vlícovací body. Jedná se o bílou lesklou značku ve tvaru čtverce, kterou geodeti umístí na silnici. Bez nich nelze přesné mapování správně provést. V několika lokalitách je ale někdo přestříkal černým sprejem, informuje Olomoucká drbna.

Podle výkonné ředitelky geodetické firmy Drahomíry Zedníčkové jsou na vícero místech v kraji zničeny desítky geodetických značek, které bude nutné znovu obnovit.

"Nemáme ještě jasné číslo, kolik je jich zničených. Ten proces ještě běží. Funguje to totiž tak, že na určité místo jde první skupina, která stříká ty vlícovací vody, a pak jde druhá, která je geodeticky zaměřuje. Až přijde ta druhá, tak teprve zjišťuje, že v některých místech jsou body zničeny. V tuto chvíli jsou jich určitě desítky," řekla redakci TN.cz Zedníčková.

Podívejte se, jak vypadá vlícovací bod před a po zničení:

​Podle firmy jde o nedorozumění. "Lidé se i ozývali s tím, že jsou to nějaké terče označované teď v souvislosti s tím, co se děje na Ukrajině. Naši geodeti zjistili, že jsou značky zastříkané a na krajský úřad se ozvali asi dva starostové, kteří se pak doptávali, o co vlastně jde," popsala Zedníčková.

Škodu, kterou vandalové způsobili, zatím nejde přesně odhadnout. "Budeme to vědět, až budeme hotoví, asi za měsíc, za měsíc a půl. Jeden vlícovací bod stojí zhruba tisíc korun," vysvětlila Zedníčková s tím, že způsobené škody budou v řádu desítek tisíc korun.

Související obsah

​Firma se na policii zatím obracet nehodlá, místo toho chce spolu s krajem rozšířit informace o tom, co vlastně tyto bílé čtverce znamenají. Dobrá informovanost by měla zabránit ničení dalších značek.

"Rádi bychom to vyřešili tím, že lidem vysvětlíme, o co jde. Nechceme způsobovat větší problémy, než jsou. Já to i chápu, že jsou lidé nervózní, ale asi nikdo z nás by nešel něco zastříkat, aniž by si zjistil, o co vlastně jde," uvedla Zedníčková a dodala, že za roky působení v oblasti mobilních systémů se firma s podobným vandalismem nikdy nesetkala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz