Zahraničí

Je to herečka, tvrdili Rusové. Teď blogerku zneužívají ve svůj prospěch

Je to herečka, tvrdili Rusové. Teď blogerku zneužívají ve svůj prospěch
Útok na porodnici | Zdroj: TV Nova

Ruské bombardování mariupolské dětské nemocnice z 9. března stálo podle ukrajinských úřadů život tři lidi. Zranilo se dalších 17. Na fotografiích ze zničené nemocnice byla i známá ukrajinská blogerka Marianna Višegirskaja. Ta se teď objevila na prokremelském videu.

Známá blogerka Marianna Višegirskaja se objevila na novém videu zveřejněném na prokremelských telegramových kanálech. Ruská média prezentují její vyjádření jako potvrzení své verze o útoku na porodnici v Mariupolu. Tu prý zničily Ozbrojené síly Ukrajiny a ukrajinští ozbrojenci. Višegirskaja to však ve zveřejněném videu netvrdí, upozornila agentura AP.

Celý rozhovor, který s Višegirskajou vedl ruský bloger Denis Selezněv, je natočený profesionálně a s několika střihy. Marianna na videu sedí na pohovce opřená o polštář u béžové zdi. Nejde však poznat, kdy, kde a za jakých okolností je video natočeno.

Související obsah

​Marianna ve videu uvedla, že před válkou na Donbase, která vypukla v roce 2014, žila ve městě Makajevka. Po svatbě v roce 2020 se přestěhovala do Mariupolu. Dále tvrdí, že 6. března šla s manželem už do třetí porodnice, jelikož nebylo kam jinam jít. Druhá porodnice totiž nenabírala pacienty a první podle ní byla obsazená vojskem, uvádí web Meduza

Rozhovor je nutné brát s rezervou, protože Rusové z ostřelovaného Mariupolu a dalších zničených ukrajinských měst údajně unesli tisíce lidí do Ruska. Ti mají sloužit jako rukojmí a prostředek tlaku na Kyjev. Rusové uvádějí, že zajatci do Ruska odešli dobrovolně.

Související obsah

​Příběh blogerky Marianny obletěl v první polovině března svět. Zraněná matka byla zachycena na fotografiích poté, co přežila bombardování mariupolské dětské nemocnice. O dva dny později porodila zdravou holčičku Veroniku.

Po útoku se stala obětí dezinformací. Například ruská ambasáda ve Velké Británii napsala na twitteru, že fotografie, na které je zraněná Marianna, je podvrh a žena má na sobě pouze velmi realistický make-up.

V nemocnici v Mariupolu zůstaly po ruském bombardování v troskách děti (3/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz