Válka na Ukrajině

Reportér TV Nova v Buči: Podívejte se na videa totální zkázy

Do Buči, kde ruská armáda zmasakrovala stovky místních obyvatel, se jel podívat i náš štáb. Reportér Jiří Jabůrek tam natáčel asi tři hodiny a osobně se přesvědčil, že mnoho těl zavražděných civilistů stále nikdo neodvezl.

Válečný konflikt na Ukrajině trvá již 40. den. TV Nova po celou dobu přináší aktuální zpravodajství přímo z místa. Reportér Jiří Jabůrek v pondělí natáčel ve zničeném městě Buča, které se nachází asi 25 kilometrů od Kyjeva.

Na záběrech, které zveřejnil na sociálních sítích, je vidět, jakou zkázu po sobě ruská armáda ve městě zanechala. Mrtví lidé v pytlech, zdevastované domy s rozstřílenými okny, zničené obchody, ulice a vozidla.

V některých ulicích ještě leží mrtvá těla, která za nedlouho budou pohřbena. "Na této ulici s deseti dalšími lidmi ležel i manžel mojí dcery, to tělo už se rozkládalo. Dcera se naštěstí stihla evakuovat," popsala Svetlana Zinayda Ivanovna.

Rusům zde pomáhali i Čečenci a boje zde začali hned třetí den války. Místní nyní pomalu vylézají ze svých skrýší a vyprávějí své příběhy. "Já jsem tu prakticky 34 dní a nocí, byli jsme pod strašnou palbou. Okupanti chodili k nám do bytů, všude brali telefony, ničili simky, dělali si tady co chtěli a stříleli tu po ulicích. Tam, kam jsem chodila pro vodu, chodili i oni. Já měla štěstí, mně nic neudělali, ale viděla jsem hodně mrtvých těl na ulicích," popsala Dianna Golde.

Související obsah

Některé části města jsou úplně zničená, jiná zase téměř nedotčená. Na některých místech je stále ještě nevybuchlá munice. Ve městě vládne ticho a klid.

Masakr, který se odehrál v Buči, otřásl celým světem. Ukrajinská armáda tvrdí, že ruští vojáci ve městě zabili desítky civilistů. U kostela svatého Ondřeje Ukrajinci našli masový hrob. Podle starosty Buči Anatolije Fedoruka do něj mohlo být pohřbeno až 300 lidí, píše CNN.

Do zničeného města se po jeho osvobození vydal i starosta Kyjeva Vladimir Kličko. Poté, co Buču viděl, obvinil ruskou armádu z genocidy. "To, co se odehrálo tady i na mnoha dalších místech na Ukrajině, není žádná vojenská operace," řekl Kličko v krátkém videu, kde za ním lze vidět několik mrtvých lidí. Na situaci v Buči zareagovala i řada západních lídrů, kteří požadují, aby se Rusko za svoje válečné zločiny zodpovídalo.

Podívejte se na videa od reportéra Jiřího Jabůrka ze sociálních sítí:

TN.cz

K tématu Válka na Ukrajině

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz