Ekonomika

Vláda chystá další zvýšení důchodů. Jurečka nastínil, kdy a kolik to bude

Červnová valorizace důchodů zřejmě letos nebude jediná. Kvůli vysoké inflaci vláda bude s největší pravděpodobností muset seniorům přidat peníze i na podzim. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve Snídani s Novou nastínil, o kolik by si mohli polepšit.

Důchodci budou mít od června průměrně v peněženkách o tisícikorunu víc než doposud. Za mimořádnou valorizací stojí vysoká inflace, která nepřestává stoupat. Předpokládá se, že celoročně dosáhne asi 11 až 12 procent.

Vláda už proto počítá s tím, že přidat na starobních důchodech bude letos muset ještě jednou. "To pravidlo je nastaveno tak, že pokud od poslední valorizace vzroste inflace o 5 a více procent, je to podmínka, abychom tu valorizaci provedli. Pokud to nastane, a my předpokládáme, že asi ano, tak bychom na podzim tu mimořádnou valorizaci uskutečnili," řekl televizi Nova ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Související obsah

Konkrétní částku jeho resort teprve stanoví. "Já to ještě nemohu vyjádřit úplně přesně. Řádově by to ale bylo zase o stokoruny," pokračoval. "Rozhodně na to reagovat budeme, stejně jako jsme na to reagovali teď při poslední červnové valorizaci, která byla o více než tisíc korun," doplnil.

Jurečka řeší i nárůst výdajů ministerstva spojený s migrační vlnou z Ukrajiny. Uprchlíků do Česka dorazilo přes 300 tisíc. "Výdaje na naší straně jsou poměrně velké. Na druhou stranu z těch lidí, kteří přišli, už 12 tisíc začalo pracovat a dalších 10 tisíc je v evidenci, že chtějí práci. Uvidíme, jaká bude ta finální bilance, nebude to jen o výdajích, ale i nějakých příjmech," uzavřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz