Domácí

Jak bude vypadat mimořádná valorizace důchodů? Zveřejnili detaily

Jak bude vypadat mimořádná valorizace důchodů? Zveřejnili detaily
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Důchodci si od letošního června přilepší v průměru o tisícikorunu. Důvodem valorizace je stále rostoucí inflace. O zvýšení důchodů a příplatků k důchodům budou jejich příjemci včas informováni oznámením.

V průměru o 1 017 korun si přilepší každý důchodce od 1. června letošního roku. Důvodem této mimořádné valorizace důchodů je vysoká inflace, která od loňského června přesáhla zákonem stanovených 5 procent. Zvýšení se bude týkat téměř 3,5 milionu vyplácených důchodů.

Každý důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Základní výměra je pro všechny důchody jednotná a v rámci mimořádné valorizace se nezvyšuje. Procentní výměra se stanovuje individuálně a právě ta se bude o 8,2 procenta navyšovat. Stejné zvýšení se týká i vyplácených příplatků k důchodům.

Související obsah

Na navýšení důchodu má nárok každý důchodce, který již v penzi je nebo do ní letos přejde. "Navýšení důchodů se týká i důchodů přiznaných v roce 2022 včetně těch, které budou přiznány v období po mimořádné valorizaci, tedy od 1. června do 31. prosince tohoto roku," uvedla pro TN.cz mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová.

Valorizace se týká všech penzí bez rozdílu. "Navýšení se týká všech druhů důchodů, tedy starobních i těch předčasných, invalidních, vdovských, vdoveckých i sirotčích," upřesnila Drmolová. Navýšené důchody dostanou příjemci poprvé po prvním červenci.

Mimořádná valorizace je trvalá. Platí však pouze pro důchodce přiznané do konce roku 2022. Ti, kteří do penze odejdou až v následujícím roce, na navýšení nemají nárok.

Související obsah

"O zvýšení důchodů a příplatků k důchodům budou jejich příjemci včas informováni oznámeními, která budou mimořádně rozesílána již v období od poloviny března do poloviny dubna. V těchto oznámeních bude upozorněno na skutečnost, že uvedené částky zvýšení platí za předpokladu, že do doby červnové splátky nedojde k žádným změnám v nárocích na důchody či příplatky k důchodům nebo jejich výše. Součástí zásilek s oznámením bude též informace o možnostech čerpání příspěvků na bydlení a dalších dávek, které poskytuje Úřad práce ČR," dodala.

Červnovou mimořádnou valorizaci schválila Fialova vláda již letos v únoru. Navýšení má však i své odpůrce. Ti se domnívají, že individuální navýšení není spravedlivé.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz