Domácí

Kauza Rath znovu u soudu. Žalobce chce přísnější tresty

Vrchní soud v Praze se ve středu začal zabývat odvoláním v případu druhé větve korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Před dvěma lety ho soud uznal vinným z přijímání úplatků, za což mu prodloužil už dříve uložený sedmiletý trest. V lednu byl ale Rath podmíněně propuštěn.

Podle nepravomocného rozsudku krajského soudu si měl David Rath domlouvat úplatky za zmanipulování tendrů. Soud uznal vinnými i bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra Kotta. Jednalo se o výběrová řízení za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.

Obžalobě čelí i největší česká stavební firma Metrostav, která měla Ratha údajně uplácet za zmanipulování zakázky v nemocnici v Kolíně. Podle nepravomocného rozsudku jí hrozí kromě pokuty i tříletý zákaz ucházet se o veřejné zakázky.

Související obsah

​Davidu Rathovi prvoinstanční soud zvýšil o rok sedmiletý trest, který mu uložil soud už v první větvi korupční kauzy. Jenže Rath už si polovinu tohoto sedmiletého trestu odseděl a byl podmíněně propuštěn na svobodu. Manželům Kottovým pak soud prodloužil tresty o dva roky, tedy také na osm let. Proti lednovému rozsudku se všichni obžalovaní a také státní zástupce odvolali.

Žalobce ve středu u soudu řekl, že požaduje vyšší trest. Z obžalovaných k soudu nikdo nepřišel. Jednání je naplánováno na tři dny. V pátek by tak mohl Vrchní soud v Praze vynést pravomocný rozsudek.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz