Domácí

Invalidé zoufají. Se slevami na jízdné se na ně zapomnělo

Invalidé zoufají. Se slevami na jízdné se na ně zapomnělo
Autobusová zastávka | Zdroj: TN.cz

Paní Martina je invalidní důchodce III. stupně. Žije na malé vsi. Slevy na jízdné se jí netýkaly. Naděje jí svitla, když Fialova vláda oznámila, že je sice sníží z 75 na 50 %, rozšíří je ale právě o invalidy, kteří nemají průkaz ZTP. Jenže změny se stále nedočkala. Ministerstvo slibuje, že od léta by i ona měla jezdit za zlevněné jízdné.

"Důchod mám cca 13 tisíc. Jsem sama odříznutá na vesnici, kde nic moc nejezdí, takže používám auto," napsala redakci TN.cz paní Martina. Jako invalidní důchodce III. stupně, kteří nejsou držiteli průkazu ZTP, neměla nárok na zlevněné jízdné.

"Při dnešní ceně pohonných hmot skoro nejezdím ani nakoupit. Takhle bych mohla aspoň dojít na zastávku autobusu a jet se slevou," dodala paní Martina. 

Kabinet Petra Fialy slíbil, že sleva se bude týkat i lidí, jako je paní Martina. Ti očekávali, že změna přijde ve chvíli, kdy vláda pro ostatní skupiny snížila slevu ze 75 na 50 %, zatím se ale nedočkali.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky se tato sleva teprve připravuje a měla by začít platit ještě letos. "Když se na vládě v lednu dohodlo, že bude snížení slev ze 75 procent na 50, tak vláda zároveň uložila jako úkol, že se má připravit sleva i pro invalidy III. stupně," řekl Jemelka.

Související obsah

​Podle jeho slov si někteří lidé z oznámení o budoucí slevě pro invalidy III. stupně vyvodili, že začne platit. "Vzešel úkol, že se má sleva připravit a je pravda, že se to připravuje. Řešíme to my jako ministerstvo dopravy s ministerstvem práce a sociálních věcí," dodal mluvčí.

K problému se vyjádřila i mluvčí Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky Sabrina Plisková. "V této věci aktivně komunikujeme s ministerstvem dopravy. Minulý pátek jednal předseda NRZP ČR s ministrem dopravy Martinem Kupkou. Pan ministr uvedl, že od července 2022 bude 50procentní sleva ve veřejné dopravě pro příjemce invalidních důchodů III. stupně," napsala mluvčí.

Související obsah

​Problémem je způsob prokazování. Na jeho jednoduchém řešení se momentálně pracuje. "Pravděpodobně se bude jednat o doklad, který bude mít QR kód pro případné elektronické použití. Prokazování by mělo být velmi jednoduché," pokračovala Plisková. Tento dokument by prý měl být dosažitelný na dožádání.

Celou věcí se zabývá i ministerstvo práce a sociálních věcí. "Uvědomujeme si složitou situaci lidí se zdravotním postižením, zejména s ohledem na rostoucí ceny paliv," zakončila mluvčí NRZP ČR.

Děti, studenti a důchodci nyní za cestování zaplatí dvojnásobnou cenu:

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz