Domácí

Zdražování, nižší sleva na jízdné i jiné podmínky u hypoték. ZMĚNY OD DUBNA

Zdražování, nižší sleva na jízdné i jiné podmínky u hypoték. ZMĚNY OD DUBNA
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Lidé si od jara budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Zdraží totiž vstupné na hrady a zámky v Česku. Seniorům a studentům se navíc sníží sleva ve veřejné dopravě. Pozor si musí dát také lidé, kteří chtějí hypotéku, změní se totiž podmínky pro jejich poskytování.

Snížení slevy na jízdné

Stát od 1. dubna sníží slevu pro děti, studenty a důchodce ve veřejné dopravě ze 75 na 50 % z plné ceny. Tento krok má podle vlády zmenšit deficit státního rozpočtu až o 1,9 miliardy korun podle počtu cestujících.

"Poloviční sleva jízdného je stále pro využívání veřejné dopravy atraktivní a zároveň znamená nezanedbatelnou úsporu ve státním rozpočtu. Je to odpovědná sleva, která šetří finanční prostředky, je sociálně citlivá, neodvádí cestující z dopravy a bere dopravcům motivaci k nekalým praktikám," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Související obsah

Začíná turistická sezona v Česku

Už v sobotu 2. dubna své brány otevřou hrady a zámky. Návštěvníci se mohou těšit na velké množství novinek, které na ně čekají. "Díky tomu, že otevíráme sezonu na jaře, tak se můžeme vrátit k velikonočním akcím. Například na Sychrově budou trhy a výstava kraslic. Akcí bude hodně po celém Česku," sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Klára Veberová.

Lidé si však za vstupné připlatí, a to v průměru o 30 korun. Zdražení vstupného se bude týkat všech památek napříč Českem. "Zvyšují se náklady, ceny za energie a služby. Tudíž jsme museli přistoupit k mírnému zvýšení ceny vstupného o 20 až 30 korun v průměru," doplnila Veberová. Lidé už mohli pocítit zvýšení cen vstupného při návštěvě památek, které fungují celoročně. Více informací se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Zvýší se životní a existenční minimum

Vláda ve středu rozhodla, že se od 1. dubna zvýší existenční a životní minimum. "Zvýšení je o 10 procent, protože za celou dobu, co tento institut je, tak se zvyšovalo dvakrát, v roce 2012 a 2020. Vzali jsme v potaz reálný růst cen," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související obsah

Životní minimum momentálně činí 3 860 korun, existenční minimum je 2 490 korun. Zvýšení ovlivní výši některých sociálních dávek. Více peněz například dostanou ti, kteří pobírají příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, přídavky na dítě nebo příspěvek při pěstounské péči. Na kalkulačce v tomto článku si můžete spočítat, o kolik se vám dávky zvednou.

Zpřísnění podmínek hypoték

Od 1. dubna začínají platit také přísnější limity pro poskytování hypoték. Dosud mohly banky poskytovat úvěr v objemu až 90 % hodnoty zastavené nemovitosti. Podle nových pravidel to bude nyní jen do 80 %. Podrobnější informace se dočtete zde.

Zvýšení úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky (ČNB) v reakci na zdražování a rostoucí inflaci přistoupila ke zvýšení úrokové sazby o půl procentního bodu. Od 1. dubna bude nově činit pět procent. Bude tak nejvyšší od listopadu roku 2001. Podrobnosti naleznete na webu TN.cz.

Důchody budou vypláceny jinak

Kvůli velikonočním svátkům se v dubnu změní termíny výplat všech typů důchodů. Zpozornět by měli zejména ti, kterým má být penze vyplácena na Velikonoční pondělí 18. dubna. Dostanou ji totiž o den později, tedy 19. dubna. Více se dozvíte v tomto článku.

Související obsah

Opravy silnic

Pořádnou dávkou trpělivosti se budou muset obrnit řidiči. S příchodem jara se totiž na značné množství cest vrátí silničáři, kteří začnou s opravami. Kompletní rekonstrukce začne od 6. dubna například na D46 na Prostějovsku, v půlce měsíce se pak silničáři vrhnou na Palackého třídu v Brně. Na webu TN.cz zjistíte, které cesty projdou opravou.

Změny v MHD

Od dubna se změní také provoz některých linek městské hromadné dopravy. Informovala o tom například Praha nebo Ostrava. Trvalé změny autobusových linek ohlásil také Středočeský kraj.

Jízdné zdraží dvojnásobně. Komu se vyplatí ještě teď koupit nový kupon? Podívejte se na video:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz