Zahraničí

Rozkol v Evropské unii. Státy se neshodly na nových sankcích proti Rusku

Rozkol v Evropské unii. Státy se neshodly na nových sankcích proti Rusku
Ursula von der Leyenová na zasedání Europarlamentu Zdroj: Profimedia

Vyslanci zemí Evropské unie se nedokázali dohodnout na nových sankcích proti Rusku, které v úterý navrhla Evropská komise. Největší problém měli někteří se zákazem dovozu uhlí, ke kterému se skepticky postavilo například Německo. Jeho zástupci chtějí nejprve vědět, jak se zákaz dotkne stávajících smluv.

Na středeční schůzi diplomatů Evropské unie nepadla shoda na pátém balíčku sankcí proti Rusku. Agentuře Reuters to potvrdily tři zdroje obeznámené s jednáním. Největší problém zřejmě představoval navrhovaný zákaz dovozu uhlí z Ruska.

Proti tomu se ohradilo Německo, které je největším dovozcem ruského uhlí do Evropské unie. Nejprve chce objasnit, zda zákaz ovlivní již stávají smlouvy, anebo by se týkal až těch budoucích.

​Představitelé Evropské unie agentuře Reuters sdělili, že Evropská komise navrhla ukončení platnosti stávajících smluv do 90 dnů. Pokud by se totiž zákaz týkal až budoucích smluv, Rusko by mohlo ještě po dlouhou dobu dovážet uhlí do Evropy. 

Související obsah

Není zatím jasné, jakým způsobem se problém podaří vyřešit. Diplomaté jsou ale prý v tomto ohledu optimističtí a věří, že na čtvrtečním jednání mohou dosáhnout kompromisu. Německá skupina dovozců uhlí VDKi uvedla, že země by měla být schopna do nadcházející zimní sezóny nalézt alternativy k černému uhlí z Ruska, je ale potřeba vzít v potaz technické problémy a především finance. "Alternativy k ruskému uhlí existují, ale budou nákladné," potvrdila poradenská společnost Eurasia Group.

Sankce dopadnou i na Putinovy dcery

Zatímco Evropská unie musí o dalších sankcích proti Rusku ještě jednat, Spojené státy už nové uvalily. Bidenova administrativa ve středu oznámila úplnou blokádu ruských bank Sberbank a Alfa Bank. "V souladu s G7 a EU oznamujeme také zákaz nových investic v Rusku," sdělil CNN vysoce postavený americký úředník.

Nové sankce dopadnou také na další ruské oligarchy a jejich rodinné příslušníky včetně Putinových dcer Marie a Kateriny a manželky a dcery ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Více o návrhu pátého balíčku sankcí od Evropské komise se dozvíte ve videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz