Zahraničí

Proč po zásahu tanku odletí věž? Válka odhalila zásadní slabinu ruských strojů

Proč po zásahu tanku odletí věž? Válka odhalila zásadní slabinu ruských strojů
Zničený tank poblíž humanitárního koridoru z Mariupolu Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině ukázala velkou slabinu ruských tanků - systém automatického nabíjení. Málo místa a špatné uložení munice způsobují, že se věž od zbytku stroje po zásahu protitankovou střelou oddělí jak zátka od hrdla flašky. Tankisti uvnitř prakticky nemají šanci na přežití.

Záběry z bojišť na Ukrajině odhalují mnoho zajímavých technických faktů. Jedním z nich jsou velmi častá videa a fotografie zbytků ruských tanků T-72. Na záběrech jsou většinou jejich věže odhozené až několik metrů od zbytku stroje. V Černihivu jedna skončila až ve druhém patře domu.

Za tento častý úkaz může modernizovaná konstrukce válečných strojů. Tím prvním je přidaná automatika, která tanku umožňuje nabíjet automaticky a stroj může ovládat jen tříčlenná posádka. Díky tomu jsou stroje o 30 centimetrů nižší oproti třeba americkým tankům, což může být výhodou v případě, že je potřeba se i s technikou schovat. Navíc provedení je levnější, efektivnější a rychlejší napsal portál Forbes.

Související obsah

Úpravy mají ale i své nevýhody. Jako největší se na Ukrajině ukázalo nepříliš bezpečné umístění munice, ta je často jen lehce oddělena od posádky. Při přesném zásahu se tak ze stroje stává bomba a posádka nemá většinou šanci na přežití. Právě umístění munice má ve většině případů velký podíl, že při zásahu věž odletí jako zátka.

O slabině svého stroje vědí i ruští tankisti, kteří ze strachu stroje opouští. Podle statistik analytiků na blogu Oryx, z celkového počtu 449 ztracených tanků bylo 220 zničeno, 6 poškozeno, 42 opuštěno a 181 zajato.

V Černihivu skončila věž tanku ve druhém patře domu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz