Domácí

Mnoho seniorů má problém vyžít z důchodu. Nejvíce platí za bydlení a léky

Současné průměrné české důchody k zajištění bezstarostného stáří nestačí. Seniorům často chybí peníze na základní potřeby a téměř pětina z nich žije pod hranicí chudoby. Bez pomoci rodiny nebo dalších státních příspěvků by při neustále stoupajících cenách měli vážné existenční potíže.

Naděžda Lutková žije v pronajatém bytě na sídlišti v Ústí nad Labem. Pracovala 38 let jako kuchařka. Ze začátku pobírala sedm tisíc měsíčně, postupem času se jí důchod zvedl na dvojnásobek. To je stále o 700 korun méně, než je jeho průměr.

"Člověk vyjde jen tak tak. Chleba mi vydrží tři dny, nějak člověk musí šetřit. Sem tam to maso si člověk koupí, takový ty kuřata, ty jsou nejlevnější," svěřila se paní Naděžda.

Nájem, jídlo, pití, elektřinu, to všechno musí paní Lutková každý měsíc zaplatit. Ze 14 tisíc jsou najednou necelé čtyři. Ty padnou na jízdenky, čím dál tím dražší léky, ošacení nebo údržbu domácnosti. "Oni vám to zvýší, když vám ale zdražují potraviny a elektriku, vodu, všechno, tak jste ještě mínus," dodala.

Související obsah

Ekonom a účetní Václav Beneš je v důchodu už 12 let. Od státu dostává 21 tisíc, žije skromně, ale i tak polovinu peněz spotřebuje střecha nad hlavou a základní potraviny.

"Jsem v družstevním bytě, a tak mám nájem kolem 4 tisíc, k tomu tisíc korun za elektriku, zhruba 200 až 500 za plyn, 5,5 tisíc utratím za potraviny a tyhle věci. Do restaurací nechodím," popsal důchodce.

Pro těžkého invalidu je navíc nezbytností i auto. Bez něj se nikam nedostane. Drahé palivo nyní vyjde až na 6 tisíc měsíčně. Pojištění auta a léky další nejméně dva tisíce.

Související obsah

"Škoda, že se nepovedlo prosadit, aby se dávalo všem stejně, ale dává se to procentuálně. Takoví, kteří nemají ani 10 tisíc, ti nedostanou ani na 800," uvedl Alois Malý z rady seniorů ČR.

Milion důchodců nemá v Česku ani průměrný důchod a přes 100 tisíc jich dostává méně než 10 tisíc měsíčně.

luk,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz