Domácí

O náhradu za drahou elektřinu žádaly i firmy Agrofertu. Havlíček schválil desítky milionů

O náhradu za drahou elektřinu žádaly i firmy Agrofertu. Havlíček schválil desítky milionů
Karel Havlíček Zdroj: Úřad vlády ČR

O kompenzace spojené s vyššími cenami za elektřinu loni zažádaly i čtyři firmy ze skupiny Agrofert. Protože šlo o společnosti spojované s někdejším premiérem Andrejem Babišem (ANO), náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický odmítl jejich vyplacení kvůli svému možnému střetu zájmů podepsat. A učinil tak ještě u jedné další firmy. Jak informují Seznam Zprávy, někdejší šéf resortu Karel Havlíček (ANO) ale kompenzace ve výši téměř 50 milionů korun schválil. Je přesvědčený, že žádného pochybení se nedopustil.

Eduard Muřický začal působit ve vedení Ministerstva průmyslu a obchodu v roce 2014. Coby náměstek ministra pro řízení sekce průmyslu a stavebnictví během loňského roku řešil žádosti podniků o vyplacení kompenzací nepřímých nákladů způsobených vyššími cenami za elektřinu z důvodu dražších emisních povolenek.

U pěti firem však Muřický odmítl žádosti podepsat, informují Seznam Zprávy. Ve čtyřech případech mělo jít o společnosti ze skupiny Agrofert, jejímž koncovým příjemcem výhod byl tehdejší premiér Babiš. Další žádost měly podat ostravské hutě s britskými vlastníky Liberty Ostrava, v jejíž dozorčí radě náměstek za stát působí.

Muřický se bál, že by si schválením finančních kompenzací pro společnosti spojované s působením Babiše přivodil problémy. Náměstkova obava měla mimo jiné pramenit i z účasti v pracovní skupině pro chemický průmysl v rámci Svazu chemického průmyslu, v níž působí i místopředseda Agrofertu Petr Cingr.

Související obsah

​Někdejší šéf resortu průmyslu Karel Havlíček ale s podepsáním kompenzace pro firmy Agrofertu problém neměl. V srpnu 2021 měl schválit žádosti pro společnosti Synthesia a Precheza, v prosinci pak pro podniky Deza a Lovochemie. Celkem šlo podle Seznam Zpráv o kompenzace ve výši 49,4 milionu korun.

Ačkoliv byl místopředsedou vlády Andreje Babiše a za jeho hnutí kandidoval jako lídr ve Středočeském kraji do Poslanecké sněmovny, že by šlo o střet zájmů, odmítl. Ministerstvo průmyslu a obchodu upozornilo, že náměstek Muřický by podpisem kompenzací pro pět firem riskoval osočení ze střetu veřejného zájmu se zájmy osobními a ze zneužití postavení státního zaměstnance. "Těmto rizikům se byl náměstek ministra průmyslu a obchodu podle zákona o státní službě povinen vyhnout,“ uvedl Marek Vošahlík z tiskového oddělení MPO.

"Podle právního názoru by vše mohlo být posouzeno jako střet zájmu pana náměstka, proto v takovýchto případech dává ministrovi k podpisu a k tomu odborné doporučení podepsat, čímž potvrzuje, že se jedná o oprávněné žádosti. Jiný postup by vystavil náměstka riziku, proto jsem podepsal já a plně si za tím stojím," řekl novinářům Havlíček.

"Někdo za ministerstvo ale musí udělat rozhodnutí. To není o politice, ale o povinnosti ministra. Jestliže náměstek podepsat nemůže, musí ministr, jinak vystavuje rezort velkému problému. Žádosti byly v pořádku, nárok dle právního stanoviska byl jasný, pak musíme plnit," dodal.

Právník: Situace je nešťastná, ale jinak to zřejmě nešlo

Podle právníka Pavla Kolesára je třeba odlišovat přímý a nepřímý střet zájmů. "Může být z okolností patrné, že nějaká závislost tam je, ale není natolik silná, aby bylo možné považovat jednání třeba za neplatné," upozornil.

"V tomto případě není šťastné, pokud je na jedné straně člen vlády přímým či nepřímým majitelem společností, které čerpají dotace. Na druhé straně nelze a priori říci, že všechny osoby, které by byly na kandidátce daného politického uskupení, by měly být vyloučeny," dodal.

Podobně se vyjádřili i zástupci Agrofertu, kteří se brání, že měli nárok na dotace jako všichni ostatní. "Ceny emisních povolenek nám zdražily energie stejně jako všem podnikům v celé EU, a proto jsme požádali o kompenzace, na které máme nárok. Naše žádosti byly v pořádku a v souladu s pravidly," uvedli na twitteru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz