Krimi

Trest za smrt čtyř dívek při rallye. Komisař dostal od soudu podmínku

Okresní soud ve středu v Uherském Hradišti uložil komisaři Petru Pláškovi podmínku za smrt čtyř dívek při rallye Lopeník v roce 2012. Další čtyři obžalované zprostil soud všech obvinění.

Tragédie z roku 2012, při které zahynuly čtyři dívky ve věku mezi sedmi a 20 lety, se stala při čtvrtém ročníku RallyShow v Lopeníku. Při ní po jezdecké chybě řidiče Michaela Bartončíka závodní auto vyjelo z trati a srazilo šest lidí.

Téměř 10 let po neštěstí Okresní soud v Uherském Hradišti rozhodl. Z pětice obžalovaných dostal podmínku v délce 18 měsíců 22letý Petr Plášek, zbylé čtyři obžalované soud zprostil všech obvinění.

"V řízení vyšlo najevo, že způsob pořádání rallye závodů je v České republice na velmi dobré úrovni, což potvrzuje i skutečnost, že soud na straně organizátorů rallye neshledal žádné pochybení. Jakkoli se v lidské rovině jedná o obrovskou tragédii, řízení jasně ukázalo, že individuálnímu pochybení jednotlivce, jediného z odsouzených, nemohly organizátoři zabránit," vyjádřil se advokát Lukáš Duffek, který zastupoval obžalovaného Miroslava Smolíka.

"Podle soudu ti zbylí čtyři nepochybili, a proto je soud zprostil všech obvinění. Jednání se nikdo z obžalovaných nezúčastnil. Plášek se možná proti verdiktu odvolá," informoval reportér TV Nova Michal Borovský.

Související obsah

Obžalobě ze zabití z nedbalosti čelil traťový komisař Petr Plášek, který podle státního zástupce mohl za to, že dívky před nehodou nevykázal od trati. Obžalobě čelil i předseda organizačního výboru závodu Petr Bujáček, vedoucí rychlostní zkoušky Josef Nášel, hlavní činovník pro bezpečnost Miroslav Smolík a bezpečnostní delegát Václav Filip.

Obžalovaní podle žalobce Tomáše Pindura porušili mezinárodní sportovní řád, který se týká organizačních prací rallye. Ten zahrnuje například bezpečnostní plány a zabezpečení míst na trati.

V roce 2016 už okresní soud nepravomocně uložil tehdy jedinému obžalovanému Pláškovi totožný trest jako nyní. Krajský soud však rozsudek zrušil a celý případ vrátil k došetření státnímu zástupci. Ten později obžalobu rozšířil o další čtyři lidi a celý proces opět začal na konci roku 2019.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz