České soudy porušily práva mužů odsouzených za loupežné přepadení v Uherském Hradišti tím, že jim neumožnily obnovu řízení. Ve středu tak rozhodl Ústavní soud. Dvojici obžalovaných už dříve Ústavní soud propustil z vězení, protože byli odsouzeni jen na základě pachových stop.
Soudci chtěli údajné pachatele vidět za mřížemi i přesto, že tím porušili jejich ústavní práva. O tom, že pachové stopy nejsou zcela průkazné, se ví už dlouhé roky, přesto poslal policejní pes další dva obžalované do vězení. Podle kriminalistů přepadli v roce 2015 uherskohradišťské klenotnictví.
"Tam byli dva zloději. Jeden to tam rozbíjel ty vitríny a vytahoval to," popisoval v roce 2019 svědek loupeže. Od první chvíle, kdy se obžalovaní dostali před soud, hovořili o své nevině. Prý byli v době loupeže v práci.
"Jsem nevinnej. A je to paradox prostě, že nějakej pes, kterej prostě byl mezi čtyřma zdma s jedním pánem, mě má usvědčit z toho, že jsem, že jsem udělal nějaký trestný čin," vypověděl v roce 2019 odsouzený Miloš Z.
Soudy jejich argumenty ignorovaly a poslaly je na 8 a 5 let do vězení. Verdikty shodil ze stolu až Ústavní soud a nařídil propustit muže z vězení. Ve středu jim dal znovu za pravdu.
"Bylo porušeno stěžovatelovo ústavně zaručené právo na soudní ochranu," uvedl ústavní soudce Josef Fiala. Obžalovaní totiž žádali obnovu řízení a nižší soudy jim to neumožnily ani přesto, že předložili nové důkazy.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz