Domácí

Na Broumovsku našli zastřeleného vlka. Pachateli hrozí tři roky

Na Broumovsku našli zastřeleného vlka. Pachateli hrozí tři roky
Vlka na Broumovsku našla ve značném stádiu rozkladu turistka. Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Mrtvý vlk nalezený v polovině března v katastru obce Heřmánkovice na Broumovsku měl v těle kovové částice. To může podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) znamenat, že ho někdo zastřelil. Protože vlk patří mezi zákonem chráněná zvířata, případný pachatel by mohl strávit i tři roky za mřížemi.

Experti z odborného veterinárního pracoviště už provedli rentgenová vyšetření i pitvu a v těle uhynulého vlka z Broumovska našli kovové částice. Jejich přítomnost by mohla naznačovat, že zvíře někdo zastřelil.

AOPK ČR podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Vlk totiž patří mezi zákonem chráněné druhy a jeho úmyslné zabití je trestným činem.

"Není bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají obětmi pytláků – ať už jsou to rysové, draví ptáci, či právě vlci. Doufám, že policie viníka odhalí, hrozí mu až tři roky za mřížemi," upozornil František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Související obsah

​Jedná se o třetí doposud zdokumentovaný případ nelegálního střílení vlků v ČR. Dvě prokazatelně zastřelená zvířata našli v letech 2019 a 2020 na Mělnicku, pachatele se v ani jednom případě vypátrat nepodařilo.

Mrtvého vlka ve značném stadiu rozkladu našla na Broumovsku turistka a ihned nález ohlásila. Ochránci přírody nyní čekají ještě na výsledky genetické analýzy, která by prozradila více o původu zvířete. "V oblasti se dlouhodobě pohybují tři vlčí smečky, je tedy pravděpodobné, že se jedná o zvíře z některé z nich. Odstřelem jedince může dojít k narušení vnitřní hierarchie a rozpadu smečky, někdy se v takových případech dokonce zvýší počet útoků na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata," sdělil zástupce společnosti Josef Rusňák.

Na velké šelmy si nejčastěji stěžují myslivci nebo chovatelé hospodářských zvířat. Agentura však upozornila, že stát případné škody na hospodářských zvířatech hradí a doporučila soustředit se na zabezpečení stád. "Nyní připravujeme zjednodušení dotačních pravidel na nové programové období Operačního programu Životní prostředí 2021–2027, aby finance pro chovatele byly co nejdostupnější. Zkušenosti z Německa ukazují, že dobré zabezpečení dokáže odvrátit 80–95 % vlčích útoků," popsala Jindřiška Jelínková z AOPK ČR.

Vlci plní v přírodě důležitou roli, pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody v lesích a na polích v řádech miliard korun ročně. Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 % vlčí potravy, hospodářská zvířata maximálně 2 %.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz