Šelma v polovině ledna nepřežila srážku s autem poblíž Olšan u Prostějova. Analýza DNA a stěry ulovené kořisti nyní ukázaly, že vlk na Moravu přišel z Alp. Informovala o tom Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK).
Ochranáři už mají jasno o původu vlka, kterého přejelo auto u Olšan nedaleko Prostějova. Pomohla analýza DNA zvířete. "Dnešní genetika nabízí velké možnosti. První volbou je mitochondriální DNA, tedy soubor genů, které se předávají po mateřské linii a které využívají například i genografické firmy pro určení ženské větve rodokmenu," uvedla AOPK.
Analýza ukázala, že zvíře pochází z alpské populace. Jeho linie vlků pochází ze zvířat, která žijí v Apeninách. Podle ochranářů se v posledních letech zatoulávají i do Německa nebo do Česka. Jinak se na českém území vyskytují vlci spíše z populace středoevropské nížinné a z populace karpatské.
Původ zvířete se odborníkům povedlo dále zkoumat také díky analýze mikrosatelitů a mezinárodní spolupráci. "V rámci konsorcia CEWolf, které sdružuje evropské laboratoře zaměřené na genetiku vlka, jsme v minulosti standardizovali metodiku, takže můžeme sledovat přeshraniční pohyb zvířat. První záchyt tohoto zvířete máme ze západu rakouských Alp z konce listopadu loňského roku z kadáveru volně žijící staré laně, kterou vlk ulovil. Další volně žijící laň, tentokrát mladou, tento jedinec ulovil o tři dny později," vysvětlil Pavel Hulva, molekulární ekolog z Univerzity Karlovy.
Hulva dále uvedl, že existuje ještě několik dalších záchytů z Tyrolska a Bavorska z trusu a stržených ovcí. Vlk tak musel během necelých dvou měsíců ujít minimálně 600 kilometrů, než se dostal na Prostějovsko, kde jej 17. ledna našli mrtvého.
Čeští ochranáři získali informace od bavorské Agentury ochrany přírody a zjistili, že na danou šelmu bylo ve správním okresu Horní Bavorsko vydáno povolení k odstřelu. Platilo ale pouze tři dny, protože se proti němu odvolala nevládní organizace.
Vlk neměl být problematický. "Útoky na hospodářská zvířata, za něž je tento jedinec v Bavorsku zodpovědný, představují 11 ovcí a koz. Ve všech případech se jednalo o nedostatečně zabezpečená zvířata. Při těchto útocích byly odebrány stěry DNA z kořisti, stejně jako z ulovené zvěře na území Rakouska (2 samice jelena evropského), a dále byl odebrán vzorek trusu po hlášení pohybu jedince vlka v Rakousku," uvedla AOPK. Srovnání analýzy a stěrů pak prokázalo, že se jedná o téhož jedince.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz