Domácí

Analýza DNA odhalila původ vlka sraženého na Prostějovsku. Doputoval tam z Alp

Analýza DNA odhalila původ vlka sraženého na Prostějovsku. Doputoval tam z Alp
Sražený vlk na Prostějovsku Zdroj: AOPK ČR

Šelma v polovině ledna nepřežila srážku s autem poblíž Olšan u Prostějova. Analýza DNA a stěry ulovené kořisti nyní ukázaly, že vlk na Moravu přišel z Alp. Informovala o tom Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK).

Ochranáři už mají jasno o původu vlka, kterého přejelo auto u Olšan nedaleko Prostějova. Pomohla analýza DNA zvířete. "Dnešní genetika nabízí velké možnosti. První volbou je mitochondriální DNA, tedy soubor genů, které se předávají po mateřské linii a které využívají například i genografické firmy pro určení ženské větve rodokmenu," uvedla AOPK.

Analýza ukázala, že zvíře pochází z alpské populace. Jeho linie vlků pochází ze zvířat, která žijí v Apeninách. Podle ochranářů se v posledních letech zatoulávají i do Německa nebo do Česka. Jinak se na českém území vyskytují vlci spíše z populace středoevropské nížinné a z populace karpatské. 

Související obsah

​Původ zvířete se odborníkům povedlo dále zkoumat také díky analýze mikrosatelitů a mezinárodní spolupráci. "V rámci konsorcia CEWolf, které sdružuje evropské laboratoře zaměřené na genetiku vlka, jsme v minulosti standardizovali metodiku, takže můžeme sledovat přeshraniční pohyb zvířat. První záchyt tohoto zvířete máme ze západu rakouských Alp z konce listopadu loňského roku z kadáveru volně žijící staré laně, kterou vlk ulovil. Další volně žijící laň, tentokrát mladou, tento jedinec ulovil o tři dny později," vysvětlil Pavel Hulva, molekulární ekolog z Univerzity Karlovy.

Hulva dále uvedl, že existuje ještě několik dalších záchytů z Tyrolska a Bavorska z trusu a stržených ovcí. Vlk tak musel během necelých dvou měsíců ujít minimálně 600 kilometrů, než se dostal na Prostějovsko, kde jej 17. ledna našli mrtvého.

Související obsah

​Čeští ochranáři získali informace od bavorské Agentury ochrany přírody a zjistili, že na danou šelmu bylo ve správním okresu Horní Bavorsko vydáno povolení k odstřelu. Platilo ale pouze tři dny, protože se proti němu odvolala nevládní organizace.

Vlk neměl být problematický. "Útoky na hospodářská zvířata, za něž je tento jedinec v Bavorsku zodpovědný, představují 11 ovcí a koz. Ve všech případech se jednalo o nedostatečně zabezpečená zvířata. Při těchto útocích byly odebrány stěry DNA z kořisti, stejně jako z ulovené zvěře na území Rakouska (2 samice jelena evropského), a dále byl odebrán vzorek trusu po hlášení pohybu jedince vlka v Rakousku," uvedla AOPK. Srovnání analýzy a stěrů pak prokázalo, že se jedná o téhož jedince.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz