Válka na Ukrajině

WHO: Připravujeme se i na to, že na Ukrajině budou použity chemické zbraně

WHO: Připravujeme se i na to, že na Ukrajině budou použity chemické zbraně
Regionální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge Zdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace (WHO) se připravuje na potenciální chemické útoky nebo nehody během války na Ukrajině. Na tiskové konferenci to řekl regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge. Organizace se podle něj zabývá různými scénáři.

Kluge na tiskové konferenci ve Lvově oznámil, že Světová zdravotnická organizace se připravuje i na případné použití chemických látek proti obyvatelům Ukrajiny. "WHO počítá se všemi scénáři a připravuje se na různé situace, které by mohly postihnout ukrajinské obyvatele – od pokračujícího léčení velkého množství obětí až po chemické útoky," citovala ředitele agentura Bloomberg.

Světová zdravotnická organizace spolupracuje i s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii v přípravě na potenciální jaderný útok nebo havárii. "Musíme být připraveni na každou událost," uvedl Kluge.

Související obsah

Západní představitelé opakovaně vyjadřovali obavy z možného použití chemických látek proti obyvatelům Ukrajiny. Americký prezident Joe Biden uvedl, že existují "skutečné obavy" z útoku. Použití chemických zbraní je zakázáno mezinárodními dohodami. Rusko popřelo, že by takový útok plánovalo.

Kluge na brífinku také řekl, že WHO od začátku ruské invaze eviduje 91 útoků na zdravotnická zařízení na Ukrajině, včetně nemocnic, klinik a ambulancí. Zmínil rovněž, že organizace ve spolupráci s Evropskou unií zajišťuje posílání některých pacientů z Ukrajiny na léčení do Evropy.

Podle Klugeho Světová zdravotnická organizace už Ukrajině dodala 185 tun zdravotnického materiálu a dalších 125 tun je na cestě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz