Zahraničí

Putin je v koncích a Ukrajina rozhodně může vyhrát, zní z Pentagonu

Putin je v koncích a Ukrajina rozhodně může vyhrát, zní z Pentagonu
Vladimir Putin

Ruská vojska jsou v obřích problémech a nedaří se jim dosahovat ničeho, co jim Vladimir Putin nařídil. Ve čtvrtek to řekl mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby. Pentagon nevylučuje, že Ukrajina nakonec Rusko porazí. Přetrvávají ale obavy z masivního útoku na východní regiony.

Válka na Ukrajině se nevyvíjí podle Putinových původních představ, zní už poněkolikáté z Washingtonu. Rusové ovládají jen zlomek území sousední země, invaze přitom trvá už téměř měsíc a půl.

Jak upozornil portál Sky News, americké ministerstvo zahraničí nevylučuje, že Kyjev nad Moskvou nakonec zvítězí. "Putin nedosáhl doslova žádného ze svých strategických cílů. Má kontrolu jen nad velmi malým počtem regionů. A navíc to ani nejsou ty, co chtěl," řekl ve čtvrtek mluvčí Pentagonu John Kirby.

"Samozřejmě, že Ukrajina tohle může vyhrát. Putin nemá Kyjev, nesvrhl ukrajinskou vládu a už vůbec neodstranil jejich národní soudržnost," pokračoval.

Související obsah

Ve vzduchu visí hrozba masivního útoku na východ Ukrajiny, připomíná Radio Exe. Podle amerických zpravodajců se už z Kyjevské oblasti všech 24 tisíc ruských vojáků stáhlo zpátky do Ruska a Běloruska, očekává se však, že v nejbližších dnech bude Kreml usilovat o dobytí celého Donbasu, tedy Doněcké a Luhanské oblasti.

Zatím okupuje jen část jejich území, kterou si nárokují dvě samostatné separatistické republiky. Může se prý stát i to, že Rusko část vojsk pošle znovu ke Kyjevu, aby oslabilo odpor ukrajinské armády na Donbasu.

Putin údajně nezná skutečný vývoj války na Ukrajině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz