Zahraničí

Šok pro lidi pokousané u Kapitolu. Testy u lišky potvrdily vzteklinu

Šok pro lidi pokousané u Kapitolu. Testy u lišky potvrdily vzteklinu
Agresivní liška chycená u budovy Kapitolu | Zdroj: Profimedia

Neobvyklý případ, který se tento týden odehrál u amerického Kapitolu, má nepříjemnou dohru. Ukázalo se totiž, že agresivní liška, která tam pobíhala a zastavit ji musela až speciální jednotka, byla nakažená vzteklinou. Pokousala přitom nejméně devět lidí.

Pobíhající liška u budovy Kapitolu, kde sídlí američtí zákonodárci, způsobila v úterý pořádný poprask. Zvíře bylo agresivní a podle tamních médií pokousalo nejméně devět lidí, mezi nimiž byl i kongresman a reportér. Po odchytu byla liška usmrcena, aby ji mohli otestovat na vzteklinu.

Výsledek potvrdil, že liška skutečně byla nakažená. Nejméně devět lidí tak aktuálně prožívá perné chvilky. Zdravotníci kontaktovali všechny pokousané a vyzvali každého, kdo s liškou nebo jejími mláďaty přišel do kontaktu, aby kontaktoval zdravotnické úřady, informovalo zpravodajství ABCNews s odkazem na odbor zdravotnictví hlavního města DC Health.

Související obsah

​Jednalo se o dospělou liščí samici, v oblasti bylo nalezeno také několik mláďat. "Pokud bude zjištěno, že tato liška je matkou liščat, budou poslána do záchranné stanice pro divoká zvířata, jinak budou vrácena do oblasti, kde byla nalezena," uvedlo DC Health.

Politik Ami Bera se na twitteru svěřil, že on je tím kongresmanem, který byl pokousán. Ve středu napsal, že se cítí být zdravý a je rád, že je znovu v práci. Z textu je ale patrné, že v tu dobu ještě netušil, že je liška nakažená vzteklinou a bude uspána. "Navzdory incidentu nechovám k lišce žádnou zášť ani zlobu. Doufám, že ona i její rodina budou bezpečně přemístěny a přeji jim prosperující budoucnost," uvedl.

Vzteklina je velmi nebezpečné onemocnění, které se přenáší slinami –⁠ nejčastěji tedy pokousáním. Smrtelná je téměř ve 100 % případů, ve vyspělých zemích proti ní ale bylo zavedeno očkování, které zabírá i zpětně. Onemocnění má totiž dlouhou inkubační dobu. Včasné podání vakcíny a imunoglobulinů dokáže spolehlivě zabránit rozvinutí jakýchkoli příznaků.

Více o agresivní lišce u Kapitolu se dozvíte v reportáži:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz