Válka na Ukrajině

Iryna se těšila na nový život, zemřela v Buči. Poznali ji podle lakovaných nehtů

Iryna se těšila na nový život, zemřela v Buči. Poznali ji podle lakovaných nehtů
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Z osvobozené Buči přicházejí další a další svědectví o hrůzných činech ruských vojáků. Na fotografiích, které se šíří světem, se objevila i bezvládná ruka v blátě s červenobílým lakem na nehtech. Vizážistka Anastazia Subačevavová si po zhlédnutí fotografie uvědomila, že patří její klientce Iryně Filkinové (†52), která k ní chodila na kurzy. Chtěla se totiž stát maskérkou. Na příběh upozornil deník The New York Times.

Ukrajinka Anastazia Subačevavová si prohlížela fotografie ze zdevastované Buči, které pořídila fotografka Reuters Zohra Bensemra. U jedné z nich se jí udělalo fyzicky špatně. Byla na ní sice zachycena "jen" bezvládná ruka s červenobílými nehty, ale vizážistce to stačilo, aby rozpoznala, že patří její klientce Iryně Filkinové.

"Když jsem to viděla, fyzicky jsem cítila, jako by mi začalo pukat srdce," řekla Subačevavová deníku The New York Times. Paní Iryna k ní chodila na kurzy líčení, chtěla si totiž splnit svůj sen a stát se populární maskérkou. Na poslední lekci byla 23. února.

Subačevavová na Irynu vzpomíná jako na energetickou a pozitivní osobu. Byla podle ní z lekcí vždy nadšená a sdílela s ostatními svoje nápady. "Konečně jsem pochopila to nejdůležitější. Musíte se mít ráda a žít pro sebe. Konečně budu žít tak, jak chci," vzpomínala vizážistka na slova Iryny. Válka její plány na nový život ukončila.

Související obsah

​Dcera Olha Shychyruková pro The New York Times uvedla, že se o smrti matky dozvěděla 6. března s tím, že měla být zastřelena předchozího dne, když se vracela na kole z práce. O tom píše i Daily Mail. Deník sdílel záběry z dronu, které mají zachycovat právě paní Irynu, jak jde po ulici se svým kolem a za rohem ji záhy sestřelí tank. V té době měla být od svého domu pouze 15 minut.

Přesto si dle svých slov dcera uchovávala nějakou naději, že by to mohl být omyl a její matka by stále mohla být naživu. "Chápu, že to nebylo možné, protože s námi nebyla měsíc v kontaktu. Ale dítě bude vždy čekat na svou matku," uvedla Shychyruková.

V pátek, v den narozenin Iryny, dostala její dcera video, na němž její matka leží mrtvá na zemi, a také fotografii její ruky v blátě. "I kdyby tam nebyla manikúra, stejně bych poznala, že je to moje máma," řekla Shychyruková a dodala, že stále hledá její tělo, aby ho mohla pohřbít.

Vzpomínku na paní Irynu spolu s jejími fotografiemi sdílela i firma Epicentr K, kde pracovala:

Město Buča se stalo symbolem krutosti ruských vojáků:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz